Pesë xhudistë kosovarë e "pushtojnë" Austrinë, synojnë medalje - Gazeta Express
string(59) "pese-xhudiste-kosovare-e-pushtojne-austrine-synojne-medalje"

Pesë xhudistë kosovarë e “pushtojnë” Austrinë, synojnë medalje

Sport

Gazeta Express

07/03/2024 13:25

Prej të premtes deri të dielën në Linz të Austrisë mbahet gara e radhës e turit botëror të xhudos, “Grand Prix Upper Austria”.

Në mesin e xhudistëve që do të marrin pjesë në këtë garë, janë edhe ata nga Kosova, pesë gjithsej.

Lexo Edhe:

Flaka Loxha, Fationa Kasapi, Akil Gjakova, Dardan Cena  e Loriana Kuka do të jenë xhudistët që përfaqësojnë vendin tonë, shkruan Gazeta Express.

Nuk janë bartëse dhe medalja eventuale do të ishte sukses i madh si për Flakën ashtu edhe për Fationën.

Të shtunën në tatami dalin Akil Gjakova e Dardan Cena, që garojnë në kategorinë deri 73 kilogramë.

Akili si bartës i dytë është pretendent i fuqishëm për medalje. Dardani nuk është bartës dhe plasmani në tetë më të mirët do të ishte sukses i madh për të.

Të dielën garon Loriana Kuka në kategorinë deri 78 kilogramë. Ajo është bartësja e shtatë.

Loriana në fakt ka pasur telashe të mëdha kohët e fundit për të zënë vend në podium. Së fundi medalje me peshë fitoi në qershor të vitit të kaluar./Gazeta Express