Pesë ushqime që më mirë të mos i konsumoni fare - Gazeta Express
string(47) "pese-ushqime-qe-me-mire-te-mos-i-konsumoni-fare"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

26/06/2023 19:38

Pesë ushqime që më mirë të mos i konsumoni fare

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

26/06/2023 19:38

Një mënyrë e mirë për të ruajtur shëndetin, ndër të tjera, është të jemi shumë selektiv me ushqimet që zgjedhim të përfshijmë në rutinën tonë të të ushqyerit.

Në veçanti, megjithatë, kur këto këshilla vijnë nga një ekspert, nuk duhet t’i anashkalojmë ato, por t’i ndjekim.

Lexo Edhe:

Zgjedhja e mjaftueshme e frutave dhe perimeve dhe shmangia e sheqernave të tepërta është një mënyrë efektive për të mbajtur funksionet tona jetësore në një nivel të mirë dhe për të shmangur shfaqjen e sëmundjeve kronike. Por çfarë tjetër mund të vëmë re?

Dr. Sarmed Sami, gastroenterolog, asistent profesor në University College London dhe mjek në Qendrën Gastrointestinale të Londrës në Spitalin Princess Grace, na nxit të ndjekim shembullin e tij dhe të zgjedhim me kujdes konsumin tonë të ushqimit, duke i kushtuar vëmendje:

Më pak mish i përpunuar

Salsiçet, proshuta dhe mishrat e pjekur janë sigurisht të shijshme për shumëkënd, por nuk kanë shumë vlera ushqyese. Krejt e kundërta, pasi nitratet dhe nitritet e shtuara mund të shndërrohen në kimikate të dëmshme në zorrë, të quajtura nitrozamina, të cilat konsiderohen si një faktor rreziku për kancerin e zorrës së trashë.

Të ulëta në fibra dhe të larta në yndyrna të ngopura, ato gjithashtu mund të prishin mikrobiomën e zorrëve, duke çuar në inflamacion të zorrëve.

Më shumë produkte qumështi me pak yndyrë

Qumështi, kosi dhe djathi, produktet më të njohura të qumështit, ndahen në të plota, gjysmë yndyrore dhe me pak yndyrë. Yndyra e ngopur kërkon më shumë për t’u tretur, gjë që mund të përkeqësojë simptomat e dispepsisë dhe refluksit, dhe gjithashtu kontribuon në inflamacion në zorrë, sipas gastroenterologut. Prandaj, përmbajtja e lartë e yndyrës mund të prishë bakteret “e mira” të zorrëve.

Ne u themi “jo” shumë ushqimeve të skuqura

Me siguri do të prisni t’i gjenit në këtë listë. Ushqimet e skuqura të preferuara të të gjitha kohërave mund të shkaktojnë gjithashtu shqetësime në stomak pasi ngadalësojnë zbrazjen e stomakut për shkak të sasive të larta të yndyrës. Kjo do të thotë se ushqimi merr më shumë kohë për t’u tretur dhe mund të çojë në të përziera dhe parehati të barkut.

Gjithashtu, temperaturat e larta që përdoren për të skuqur ushqimet janë të vështira për t’u shpërbërë nga trupi, gjë që mund të kontribuojë në inflamacion dhe stres oksidativ në sistemin tretës.

Më pak pije me sheqer

Konsumimi i tepërt i sheqerit shoqërohet me shtim në peshë, një faktor rreziku për shumë sëmundje, por edhe me çrregullime të mikrobiomit të zorrëve, duke ndryshuar përbërjen e baktereve në zorrë.

Pijet e gazuara, si me sheqer ashtu edhe pa sheqer, kanë qenë veçanërisht fajtorë pasi pijet e gazuara mund të çojnë në grumbullimin e gazit, i cili mund të shkaktojë fryrje, ngërçe, GERD dhe kapsllëk.

Ushqimet e tepërta të përpunuara

Përveçse i janë nënshtruar shumë përpunimit, ato përmbajnë përbërës të rrezikshëm për organizmin në përgjithësi, si sheqerna të shtuara, yndyra, kripë si dhe shumë kimikate të tjera, konservues dhe emulsifikues, të cilët lidhen me ndryshimet metabolike. Sa më i përpunuar të jetë një ushqim, aq më pak i shëndetshëm është. /Top Channel