Pesë efektet anësore të konsumimit të zinkut të tepërt - Gazeta Express
string(54) "pese-efektet-anesore-te-konsumimit-te-zinkut-te-tepert"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

26/12/2022 18:47

Pesë efektet anësore të konsumimit të zinkut të tepërt

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

26/12/2022 18:47

Zinku është një mineral shumë thelbësor që ndihmon funksionet e ndryshme të trupit tonë si sinteza e ADN-së, rritja, perceptimi i shijes, shërimi, shëndeti riprodhues dhe gjithashtu funksioni imunitar.

Por gjithashtu edhe konsumi i tepërt mund të jetë i dëmshëm.

Lexo Edhe:

Nauze dhe të vjella

Nauze dhe të vjella janë efekte anësore të zakonshme të toksicitetit të zinkut.

Diarre dhe dhimbje stomaku

Zinku i tepërt në trup mund të shkaktojë helmim dhe kjo mund të shkaktojë diarre dhe dhimbje stomaku. Helmimi me zink mund të jetë i niveleve të ndryshme dhe nëse është shumë i rëndë mund të çojë gjithashtu në gjakderdhje gastrointestinale dhe acarim të zorrëve.

Simptomat e gripit

Thithja e tymrave të zinkut mund të shkaktojë simptoma të ngjashme me gripin, si ethe, të dridhura, kollë, dhimbje koke dhe lodhje.

Ulja e kolesterolit të mirë

Konsumimi i tepërt i zinkut mund të çojë në uljen e niveleve të HDL që është kolesteroli i mirë i pranishëm në trupin tonë.

Ndryshimi i oreksit

Zinku i tepërt mund të çojë në hipogjeuzi. Kjo është kur një person përjeton një mosfunksionim në aftësinë për të shijuar normalisht.