Përpjekjet për normalizimin Kosovë-Serbi, Hovenier tregon se çfarë sjell marrëveshja për targat - Gazeta Express
string(94) "perpjekjet-per-normalizimin-kosove-serbi-hovenier-tregon-se-cfare-sjell-marreveshja-per-targat"

Përpjekjet për normalizimin Kosovë-Serbi, Hovenier tregon se çfarë sjell marrëveshja për targat

Lajme

Gazeta Express

24/11/2022 8:36

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka thënë se e vlerësojnë qasjen konstruktive dhe fleksibilitetin që e prodhoi marrëveshjen e arritur të mërkurën në mbrëmje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Hovenier e ka shpërndarë deklaratën e Departamentit amerikan të Shtetit, ndërsa ka përmendur se për çfarë do të sjellë kjo marrëveshje, raporton Gazeta Express.

Lexo Edhe:

“Vlerësojmë qasjen konstruktive dhe fleksibilitetin që rezultoi në këtë marrëveshje të rëndësishme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Marrëveshja rrit sigurinë dhe avancon përpjekjet për normalizimin e marrëdhënieve”, ka shkruar ambasadori amerikan.

Në një deklaratë të Ned Price, zëdhënësit të Departamentit të Shtetit, u mirëprit marrëveshja e fundit, e cila u cilësua si “hap gjigant përpara”.