Përfundojnë performancat në natën finale të Eurovisionit, kush janë favoritët - Gazeta Express
string(76) "perfundojne-performancat-ne-naten-finale-te-eurovisionit-kush-jane-favoritet"

Rozë

Gazeta Express

11/05/2024 23:59

Përfundojnë performancat në natën finale të Eurovisionit, kush janë favoritët

Rozë

Gazeta Express

11/05/2024 23:59

25 shtete kanë performuar në Malmö, me favoritë për fitore përfshirë Kroacinë, Zvicrën, Izraelin dhe Ukrainën.

Juritë kombëtare votuan mbrëmë dhe rezultatet e tyre do të shpallen së shpejti, me publikun që ka momentet e fundit për të thënë fjalën e tij në 37 vendet që marrin pjesë në Eurovizion dhe në një votim të veçantë rreth botës.

Lexo Edhe:

Për herë të parë ndonjëherë një vend u skualifikua nga konkurrimi pasi këngëtari dhe reperi holandez Joost Klein u përjashtua nga shfaqja kryesore për shkak, tha EBU, për një incident që përfshinte një anëtare femër të ekuipazhit të produksionit.

Policia jashtë arenës konfirmoi se kishte përdorur gaz piper ndaj protestuesve pro-palestinezë që kundërshtonin pjesëmarrjen e Izraelit në garë pas konfliktit në Gaza.