Për herë të gjashtë radhazi, Mesdheu fiton çmimin e dietës më të mirë në botë - Gazeta Express
string(76) "per-here-te-gjashte-radhazi-mesdheu-fiton-cmimin-e-dietes-me-te-mire-ne-bote"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

03/01/2023 18:38

Për herë të gjashtë radhazi, Mesdheu fiton çmimin e dietës më të mirë në botë

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

03/01/2023 18:38

Për të gjashtin vit radhazi, stili mesdhetar i të ushqyerit fitoi titullin e dietës më të mirë të përgjithshme, sipas vlerësimeve të vitit 2023 të shpallura të martën nga US News & World Report.

Ushqimet nga Mesdheu renditen gjithashtu të parat në kategoritë e dietës më të mirë për ushqim të shëndetshëm dhe dietë më të mirë me bazë bimore, thuhet në raport.

Lexo Edhe:

Studime të shumta kanë zbuluar se dieta mesdhetare mund të zvogëlojë rrezikun e diabetit , kolesterolit të lartë , humbjes së kujtesës , depresionit dhe kancerit të gjirit. Dieta, e cila është më shumë një stil i të ushqyerit sesa një dietë e kufizuar, është lidhur gjithashtu me kocka më të forta , një zemër më të shëndetshme dhe jetë më të gjatë.

“Ne e pranojmë se popullsia jonë po plaket, kështu që fokusimi në dietat që mund të rrisin cilësinë e jetës tek individët e moshuar është një element i rëndësishëm”, tha retel Schueller, redaktore menaxhuese e shëndetit për US News & World Report.

Dieta përmban gatim të thjeshtë, me bazë bimore, me shumicën e çdo vakti të fokusuar në fruta dhe perime, drithëra, fasule dhe fara, me pak arra dhe një theks të madh te vaji i ullirit ekstra i virgjër. Yndyrnat e tjera përveç vajit të ullirit, si gjalpi, konsumohen rrallë, nëse fare, dhe sheqeri dhe ushqimet e rafinuara janë të rezervuara për raste të veçanta.

Mishi i kuq përdoret me masë, zakonisht vetëm për të shijuar një pjatë. Ngrënia e peshkut të shëndetshëm, me vaj, i cili është i mbushur me acide yndyrore omega-3, inkurajohet, ndërsa vezët, qumështi dhe shpendët hahen në porcione shumë më të vogla sesa në dietën tradicionale perëndimore. /Top Channel