Peja fiton me rikthim të madh ndaj Yllit, kalon në finale të Superkupës - Gazeta Express
string(70) "peja-fiton-me-rikthim-te-madh-ndaj-yllit-kalon-ne-finale-te-superkupes"

Sport

Gazeta Express

15/09/2023 22:37

Peja fiton me rikthim të madh ndaj Yllit, kalon në finale të Superkupës

Sport

Gazeta Express

15/09/2023 22:37

Peja është finalistja e dytë e Superkupës së Kosovës në basketboll.

Pejanët janë rikthyer fuqishëm në
pjesën e dytë, duke përmbysur minusin prej 17 pikë në plus dhe për të triumfuar në fund 72:79 (23:18, 18:12, 17:22, 14:27).

Lexo Edhe:

Takimi ishte interesant nga fillimi deri në fund, por çerekun e parë më mirë e nisën vendasit, që kishin epërsi deri në gjashtë pikë, 17:11, derisa këtë pjesë e fituan 23:18. Therandasit e ngritën epërsinë deri në 12 pikë, 32:20 dhe ishin në epërsi konstante, duke shkuar në pushim me rezultat 41:30.

Ylli vazhdoi me lojë të mirë edhe në periudhën e tretë, për të thelluar edhe më shumë epërsinë, që shkoi deri në 17 pikë, 58:41, megjithatë nga ky moment Peja u rikthye, duke afruar rezultatin dhe duke e kthyer atë në favor të saj për të triumfuar në fund 72:79.

Te therandasit u dalluan Valon Bunjaku me dhjetë pikë, 11 kërcime e shtatë asistime, Jalen Nesbitt me 14 pikë e 11 kërcime dhe Gëzim Morina me 16 pikë e gjashtë kërcime, ndërsa te pejanët më të mirët ishin Lis Shoshi me 21 pikë e nëntë kërcime, Justin Davis me 17 pikë e shtatë kërcime dhe Jacob Calloway me 20 pikë e pesë kërcime.

Finalja e madhe është të dielën mes Trepçës dhe Pejës në Therandë. /Gazeta Express/