PD: Veliaj i dha mikut të tij 450 mln lekë tendera - Gazeta Express

Ballina

Gazeta Express

21/02/2020 21:12

PD: Veliaj i dha mikut të tij 450 mln lekë tendera

Ballina

Gazeta Express

21/02/2020 21:12

Zëdhënësja e PD-së Ina Zhupa ka denoncuar këtë të premte Erion Veliaj, duke përcjellë dokumenta që sipas saj faktojnë se kreu i Bashkisë së Tiranës i jep tendera miqve të tij të ngushtë.

Zhupa shprehet se deri më tani Bashkia i ka dhënë 450 milionë lekë tendera mikut të Veliajt, shtetasin Ditjon Baboçi. Më tutje zëdhënësja e PD-së aludon se tenderat e fituar nga kompania ‘Son Engineering & Construction’ hyn në tendera ku fituesi është dukshëm i paracaktuar.

DENONCIMI I PLOTË:

Bashkia e Veliajt, ose bashkia e tenderave shoqerore! 450 milion leke tendera per shokun e ngushte te drejtorit te Veliajt, krahut te djathte te tij, Ditjon Baboci (dhendri i Fatmir Xhafes)!

Mjafton shoqeria e duhur edhe i ke dyert e hapura për tendera në bashkinë e Veliajt. Qytetarë të shumtë kane sinjalizuar se kompania “SON Engineering & Construction” merr tendera në Bashkinë Tiranë për shkak të njohjes dhe miqesine me rrethin shoqeror te Veliajt. Nje denoncim i tille u publikua edhe nga portali Jeta osh Qejf.

Kjo kompani qe denoncojne qytetaret ka si administrator Erind Bejlerin, i cili nga Bashkia Tirane ka përfituar gjatë 4 viteve të fundit nga buxheti i shtetit, rreth 450 milionë lekë!

Mjafton nje hulumtim i thjeshte ne rrjetet sociale per te kuptuar qe grupi shoqeror mes Babocit (drejtor dhe mik i Veliajt) Fuges (drejtor i Rames dhe mik i Veliajt) dhe Bejlerit (administratori i kompanise) nuk eshte i fshehur por tejet kompakt edhe publik. Bejleri i 450 milion lek tenderave duket se i perket nje rrethi shoqeror qe frekuenton edhe Veliaj vete.

Pyetjet qe Veliaj duhet te pergjigjet para qytetareve te Tiranes jane:
1. Sa ka ndikuar miqesia e Bejlerit me drejtorin tend dhe rrethin tend shoqeror ne marrjen e tenderave te Bashkise Tirane?
2. Pse tenderat qe fiton Bejleri duken qarte me konkurence fiktive? A kane qene ato te paracaktuara?
3. A ndan pjese te shumes se tenderave me drejtorin tend apo me ty?

Dhe nje kuriozitet: A eshte Erind Bejleri edhe ideatori i ERTV?