Pas takimit me Putinin, Erdogan thotë se marrëveshja me drithërat mund të ringjallet së shpejti - Gazeta Express
string(94) "pas-takimit-me-putinin-erdogan-thote-se-marreveshja-me-dritherat-mund-te-ringjallet-se-shpejti"

Pas takimit me Putinin, Erdogan thotë se marrëveshja me drithërat mund të ringjallet së shpejti

Lajme

Gazeta Express

05/09/2023 16:39

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan tha pas bisedimeve me Vladimir Putinin e Rusisë të hënën se së shpejti do të jetë e mundur të ringjallet marrëveshja pwr drithërat që Kombet e Bashkuara thonë se ndihmoi në lehtësimin e krizës ushqimore duke nxjerrë drithin ukrainas në treg.

Rusia u largua nga marrëveshja në korrik – një vit pasi ajo u ndërmjetësua nga Kombet e Bashkuara dhe Turqia – duke u ankuar se eksportet e saj të ushqimit dhe plehrave u përballën me pengesa serioze.

Lexo Edhe:

Erdogan, i cili më parë luajti një rol të rëndësishëm në bindjen e Putinit për t’iu përmbajtur marrëveshjes dhe Kombet e Bashkuara po përpiqen që ta bëjnë Putinin të kthehet në marrëveshje.

“Si Turqi, ne besojmë se do të arrijmë një zgjidhje që do të përmbushë pritshmëritë brenda një kohe të shkurtër”, tha Erdogan në resortin e Soçit në Detin e Zi pas takimit të tij të parë ballë për ballë me Putinin që nga viti 2022.

Erdogan tha se pritshmëritë e Rusisë janë të njohura për të gjithë dhe se mangësitë duhet të eliminohen, duke shtuar se Turqia dhe Kombet e Bashkuara kanë punuar për një paketë të re sugjerimesh për të lehtësuar shqetësimet ruse.

Erdogan tha se Ukraina duhet të zbusë pozicionin e saj negociues kundër Rusisë në bisedimet për ringjalljen e marrëveshjes dhe të eksportojë më shumë grurë në Afrikë dhe jo në Europë.

“Ukraina duhet të zbusë veçanërisht qasjet e saj në mënyrë që të jetë e mundur që të ndërmerren hapa të përbashkët me Rusinë”, u tha ai gazetarëve.

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba, duke folur më vonë në televizionin ukrainas, tha se Kievi nuk do të ndryshojë qëndrimin e tij, por do të marrë parasysh Turqinë për bisedimet e Soçit.

“Ne nuk duhet të vazhdojmë të jemi peng i shantazheve ruse, ku Rusia krijon probleme dhe më pas fton të gjithë t’i zgjidhin ato”, tha Kuleba.

Duke qëndruar përkrah Erdoganit, Putin ritheksoi qëndrimin e Rusisë se mund të kthehet në marrëveshje, por vetëm nëse Perëndimi ndalon kufizimin e eksporteve bujqësore ruse për të arritur tregjet globale. Një memorandum i veçantë i rënë dakord me Kombet e Bashkuara kërkon kushte për të lehtësuar eksportet e ushqimit dhe plehrave të Rusisë, raporton Reuters, transmeton Express.