Pas sulmit ndaj Izraelit, Irani po llogaritë në mbështetjen e Rusisë për të ardhmen - Gazeta Express
string(82) "pas-sulmit-ndaj-izraelit-irani-po-llogarite-ne-mbeshtetjen-e-rusise-per-te-ardhmen"

Pas sulmit ndaj Izraelit, Irani po llogaritë në mbështetjen e Rusisë për të ardhmen

Lajme

Gazeta Express

16/04/2024 12:39

Pas sulmit të tij me dron në Izrael, Irani po kërkon të zgjerojë më tej partneritetin e tij me Rusinë, e cila kritikoi ashpër mbledhjen urgjente të Këshillit të Sigurimit të OKB-së pas sulmit.

Irani shpreson në mbështetjen ruse pas sulmit të tij masiv ndaj Izraelit. Ministria e Jashtme e Iranit vlerësoi të hënën Ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov, duke vënë në dukje një bisedë telefonike midis Lavrov dhe homologut të tij iranian, në të cilën Rusia tha se do të mbronte Iranin në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

Lexo Edhe:

Sipas grupit mediatik miqësor ndaj Iranit, Al-Mayadeen, Teherani i sheh pozitivisht deklaratat e Rusisë. Sipas raportit, rusët thanë se sulmi iranian përfshinte përmbajtje, megjithëse kjo është e diskutueshme pasi në sulm u përdorën 350 raketa dhe dronë.

Megjithatë, si Rusia ashtu edhe Irani janë aleatë të regjimit sirian. Irani pretendon se sulmi i tij ishte në përgjigje të një sulmi ajror në Damask për të cilin Teherani fajësoi Izraelin. “Rusia nuk kishte asnjë dyshim se Irani do t’i përgjigjej sulmit izraelit ndaj konsullatës së saj në Damask”, thuhet në raport.

Tani Irani ka kërcënuar me sulme të mëtejshme, duke pretenduar se “përgjigja e Iranit do të jetë më e fortë dhe më e ashpër nëse entiteti sionist kryen veprime të reja kundër tij”, një përgjigje që synon të krijojë një parandalim të ri kundër Izraelit kundër veprimeve të mëtejshme izraelite për të parandaluar.

Irani dëshiron të rishkruajë rregullat dhe ekuacionin në rajon dhe të sigurojë që Irani mund të sulmojë drejtpërdrejt Izraelin në të ardhmen pa marrë një përgjigje të drejtpërdrejtë.

Irani thotë hapur se sulmi i tij me 350 dronë dhe raketa “ishte i kufizuar dhe shërbeu si parandalues”. Në të kaluarën, Izraeli u përpoq të pengonte Iranin; tani është Irani që thotë se po frenon Izraelin dhe kërkon mbështetjen e Moskës në këtë parandalim.

Irani mbështet Hamasin dhe Rusia nuk e ka dënuar sulmin e 7 tetorit, duke ilustruar se si Irani po përpiqet ta tërheqë Rusinë drejt pikëpamjeve rajonale të Teheranit.

Ashtu si Rusia, Irani po përpiqet të mbulojë sulmet e tij ushtarake në terma ligjorë duke pretenduar se “përgjigja e tij ndaj entitetit sionist ishte një hap ligjor që bie nën Kartën e Kombeve të Bashkuara dhe brenda kornizës së ligjit ndërkombëtar”. Rusia gjithashtu përdor shpesh ligjin ndërkombëtar dhe pretendimet ligjore për të errësuar operacionet e saj, duke përfshirë pushtimin e saj në Ukrainë. Irani dhe Rusia po punojnë gjithnjë e më shumë së bashku në skenën globale.

“Irani nuk dëshiron luftë, por nëse përballet me një sulm, përgjigja e tij do të jetë e fortë,” tha një tjetër zyrtar i regjimit iranian, sipas raportit.

Moska thuhet se është e shqetësuar për situatën në Lindjen e Mesme

Sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve TASS, Moska është e shqetësuar për situatën në Lindjen e Mesme, u tha gazetarëve zëdhënësi presidencial Dmitry Peskov. “Ne u bëjmë thirrje të gjitha vendeve në rajon të ushtrojnë përmbajtje. Përshkallëzimi i mëtejshëm nuk është në interesin e askujt. Kjo është arsyeja pse ne jemi sigurisht në favor që të gjitha dallimet e opinioneve të zgjidhen politikisht dhe diplomatikisht,” tha zëdhënësi i Kremlinit. TASS raportoi se raketat dhe dronët iranianë sulmuan “objektet ushtarake”.

Rusia kritikoi gjithashtu mbledhjen urgjente të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për sulmin iranian. Përfaqësuesi i përhershëm i Rusisë në OKB, Vasily Nebenzya, tha: “Ju e dini shumë mirë se një sulm ndaj një misioni diplomatik është një casus belli sipas ligjit ndërkombëtar. Dhe nëse misionet perëndimore do të sulmoheshin, ju nuk do të hezitoni të hakmerreni dhe “Për të provuar rast në këtë hapësirë, sepse për ju, gjithçka që ka të bëjë me misionet dhe qytetarët perëndimorë është e shenjtë dhe duhet të mbrohet”, thuhet në një raport të TASS. “Sot Këshilli i Sigurimit është dëshmitar i një sfilate të tillë hipokrizie perëndimore dhe standardeve të dyfishta që është edhe disi e pakëndshme për të parë,” tha diplomati.

Komentet e Moskës janë të rëndësishme sepse tregojnë se si Rusia po përpiqet të mbrojë Iranin nga kritikat. Rusia i sheh tensionet aktuale në Lindjen e Mesme si pjesë e luftës së saj më të gjerë kundër Perëndimit. Ajo ka shpresuar të përdorë masakrën e Hamasit të 7 tetorit dhe tani sulmin e fundit iranian për të shkëputur vëmendjen nga lufta e saj në Ukrainë dhe gjithashtu t’i përdorë këto çështje në avantazhin e Moskës./IP