Parashikimi i motit për javën që po hymë - Gazeta Express

Lajme

Gazeta Express

27/09/2020 16:06

Parashikimi i motit për javën që po hymë

Lajme

Gazeta Express

27/09/2020 16:06

Pesë ditët e ardhshme mbi vendin tonë do të mbajë mot i ndryshueshëm.

E hëna fillon me mot me diell, por gjatë ditës pritet një sistem vranësirash të dendura të përfshijnë territorin duke kushtëzuar mot të paqëndrueshëm, i përcjellë me reshje shiu dhe shkarkime rrufesh.

Shtrirja e reshjeve kuptohet nuk do të jetë uniforme në gjithë vendin për shkak të orografisë që ka vendi ynë, por që sasitë e reshjeve do të jenë më të theksuara në jugperëndim dhe veriperëndim.

Pas reshjeve pritet të ketë intervale me diell, por që vranësirat do të mbeten të theksuara në të gjithë territorin, më shumë rreth relievit malor. Temperaturat minimale do të jenë pothuajse tipike vjeshtore, deri sa ato maksimalet do të variojnë pak mbi vlerat e normales.

Minimalet gjatë gjithë javës do të lëvizin ndërmjet 7-13 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 17-24 gradë Celsius.

Indeksi UV do të shënojë vlera mesatare, prandaj nuk ka rrezik të jemi në kontakt direkt me diellin.

Do të fryjë erë mesatare deri e fortë në pjesën veriperëndimore, shpejtësia maksimale e së cilës mund të arrijë deri 20 m/s, ndërsa pjesa qendrore e vendit me rrethinë parashihet të fryjë erë me shpejtësi deri 11 m/s, njofton Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës.