Paraljamëron kunati i ekstremistit Kacifas: Do t’i drejtohemi Gjykatës Europiane - Gazeta Express

Paraljamëron kunati i ekstremistit Kacifas: Do t’i drejtohemi Gjykatës Europiane

Gazeta Express

24/10/2020 13:52

Është përkujtuar ditën e sotmet 2-vjetori i vrasjes së Kostandinos Katsifas përmes një ceremonie private, të zhvilluar nga familjarët.

35-vjeçari mbeti i vrarë më 28 tetor të vitit të 2018 gjatë një përplasje me armë me policinë shqiptare në fshatin Bularat.

Në përkujtimore morën  pjesë dhe përfaqësues të Omonia-s.

Kunati i Katsifas, Vangelis Sakellarakis tha se çështja në fjalë do të shkojë në Gjykatën Europiane.

Kujtojmë se kunati i Kacifas pak ditë pasi ai u vra deklaroi: Kostandini nuk ka vdekur. Ai zgjoi tek fëmijët e Vorio-Epirit ndjenjën e helenizmit. Fëmijët e vegjël nuk e dinin se ekzistonte helenizmi në Shqipëri dhe e mësuan atë pas sakrificës së tij.