Para konsultimeve me partitë rreth krijimit të Qeverisë, Thaçi takon ambasadorët e QUINT-it - Gazeta Express
string(90) "para-konsultimeve-me-partite-rreth-krijimit-te-qeverise-thaci-takon-ambasadoret-e-quint-it"

Para konsultimeve me partitë rreth krijimit të Qeverisë, Thaçi takon ambasadorët e QUINT-it

Gazeta Express

30/03/2020 10:41

Presidenti Hashim Thaçi ka shtyrë paksa takimet konsultative me partitë politike, që i pati paralajmëruar për sot. Ato pritet të mbahen gjatë ditës së nesërme.

Kjo po ndodh për shkak se, siç thotë Zyra e President, Kuvendi i Kosovës është vonuar që zyrtarisht ta njoftojë Presidentin për votimin e mocionit të mosbesimit.

Lexo Edhe:

“Njoftimi nga Kuvendi ka ardhur të premten në fund të orarit të punës dhe për këtë ka qenë e pamundur që të ftohen për të hënën në konsultime përfaqësuesit e partive parlamentare. Ata do të ftohen nga presidenti në ditët e ardhshme për konsultime”, thuhet në përgjigjen e Zyrës së Presidentit.

Ndërkohë, i pari i vendit ka pritur në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it. Ata janë parë teksa futen në pjesën e Presidencës që ndodhet në objektin e Kuvendit të Kosovës.

Ky takim me ambasadorët nuk është paralajmëruar fare, ndërkaq takimet me disa prej partive tanimë janë të konfirmuara. LDK-ja, AAK-ja e Nisma janë deklaruar se do të shkojnë në konsultime te presidenti Thaci, ndërkohë që PDK-ja nuk ka dhënë përgjigje pa marrë ftesë zyrtare. Lëvizja Vetëvendosje edhe publikisht e ka refuzuar një takim të tillë.

Për këtë të fundit, nisja e takimeve për një qeveri të re është jokushtetuese pasi, siç thonë ata, votimi i mocionit të mosbesimit nënkupton që vendi të shkojë në zgjedhje. Kreu i kësaj partie, tani kryeministër në detyrë, Albin Kurti, i bëri thirrje presidentit që të mendojë për datën e zgjedhjeve.