Pamje: Njerëzit ikin nga reja gjigante e hirit të vullkanit - Gazeta Express

Lajme

Gazeta Express

04/12/2021 13:05

Pamje: Njerëzit ikin nga reja gjigante e hirit të vullkanit

Lajme

Gazeta Express

04/12/2021 13:05

Një vullkan në ishullin Java të Indonezisë është duke shpërthyer, duke shkaktuar re të mëdha hiri e duke mbuluar me këtë shtresë fshatra përreth.

Banorët afër Mt Semeru në lindje të ishullit Java kanë filluar të ikin dhe ekipet e shpëtimit janë dërguar në zonë, shkruan BBC, përcjell Gazeta Express.

Lexo Edhe:

Një organ vëzhgues lëshoi një paralajmërim për kompanitë ajrore për renë e hrit që ka arritur në lartësi deri në 15.000 metra. Ende nuk dihet nëse është shënuar ndonjë fatalitet.

Në pamjet e publikuara në rrjetet sociale shfaqën banorë duke ikur përderisa reja gjigante e hirit po përhapej pas tyre.