Pak vrapim në ditë bën që të jetoni më gjatë - Gazeta Express
string(44) "pak-vrapim-ne-dite-ben-qe-te-jetoni-me-gjate"

Pak vrapim në ditë bën që të jetoni më gjatë

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

13/06/2022 18:21

Studiuesit së fundmi kanë shqyrtuar nëse koha që kaloni duke vrapuar lidhet me një jetëgjatësi më të gjatë.

Për ta bërë këtë, ata rishikuan rezultatet e një studimi 15-vjeçar që krahasoi 55,137 zakone javore të vrapimit të të rriturve me rrezikun e vdekjes.

Në një studim të ri të botuar së fundmi në “Progress in Cardiovascular Disease”, studiuesit panë rezultatet duke marrë parasysh problemet ekzistuese shëndetësore, zakonet jo të shëndetshme si duhani dhe aktiviteti fizik, përveç vrapimit.

Ata konfirmuan se individët që vrapojnë kishin deri në 40 për qind më pak gjasa të vdisnin gjatë periudhës 15-vjeçare të studimit. Pra, vetëm 5 ose 10 minuta vrapim në ditë, teknikisht, mund të zgjasë jetëgjatësinë tuaj, sipas studimit. /abcnews.al