"Pacientja e heshtur", dhuna e një gruaje ndaj bashkëshortit dhe terapistit të saj - Gazeta Express
string(79) "pacientja-e-heshtur-dhuna-e-nje-gruaje-ndaj-bashkeshortit-dhe-terapistit-te-saj"

“Pacientja e heshtur”, dhuna e një gruaje ndaj bashkëshortit dhe terapistit të saj

Arte

Gazeta Express

16/02/2024 14:31

Në dukje, jeta e Alisia Berensonit është e përsosur. Ajo është një piktore e famshme, e martuar me një fotograf të mirënjohur në fushën e modës, dhe jeton në një shtëpi madhështore me dritare të mëdha, në një nga zonat më të lakmuara të Londrës. Një mbrëmje, bashkëshorti i saj, Gabrieli, kthehet vonë në shtëpi dhe Alisia e qëllon me armë pesë herë në fytyrë. Pas kësaj, ajo nuk nxjerr më asnjë fjalë nga goja.

Refuzimi i Alisias për të folur ose për të dhënë ndonjë lloj shpjegimi, e kthen këtë tragjedi familjare në diçka shumë më të madhe, e kthen në një mister që tërheq imagjinatën e publikut dhe i jep Alisias famë të jashtëzakonshme. Çmimi i artit të saj kap majat, kurse ajo, pacientja e heshtur, u fshihet tabloideve dhe gjendet në Grove, një klinikë e sigurisë së lartë në Londrën Veriore.
Teo Faberi është një psikoterapist kriminalistik, i cili e ka pritur prej kohësh mundësinë për të punuar me Alisian. Vendosmëria e tij për ta bërë Alisian të flasë dhe për të zbuluar misterin se përse e qëlloi të shoqin, e çon të ndjekë një rrugë gjarpërushe drejt motivimeve të tij një kërkim për të vërtetën, e cila kërcënon vetë atë….

Lexo Edhe:

Pacientja e heshtur është një thriller psikologjik tronditës, që ka në qendër aktin e dhunës së një gruaje ndaj bashkëshortit të saj dhe të terapistit të fiksuar pas zbulimit të motiveve të saj.

Pak nga jeta e autorit:

Alex Michaelides lindi dhe u rrit në Qipro. Ai ka një M.A. në Letërsi Angleze nga Trinity College, Universiteti i Kembrixhit, dhe një M.A. në skenar nga Instituti Amerikan i Filmit në Los Anxhelos.

Pacienti i heshtur ishte romani i tij i parë, duke debutuar në vendin e parë në listën e bestsellerëve të New York Times dhe ka shitur më shumë se 6.5 milionë kopje në mbarë botën. Të drejtat janë shitur në 51 vende rekord, dhe libri është zgjedhur për film nga Plan B. Romani i tij i dytë, The Maidens, ishte një bestseller i menjëhershëm i New York Times dhe është zgjedhur për televizion nga Miramax Television dhe Stone Fshati./Liberale.al