Pa marrëveshje në Bruksel, Bislimi e quan "takim koti", javën e ardhshme do të udhëtojë sërish atje - Gazeta Express
string(95) "pa-marreveshje-ne-bruksel-bislimi-e-quan-takim-koti-javen-e-ardhshme-do-te-udhetoje-serish-atje"

Pa marrëveshje në Bruksel, Bislimi e quan “takim koti”, javën e ardhshme do të udhëtojë sërish atje

Ballina

Gazeta Express

18/04/2024 15:38

Ka përfunduar pa sukses edhe takimi i sotëm në Bruksel ndërmjet kryenegociatorëve të Kosovës dhe Serbisë. Ata pa ndonjë rezultat do të kthehen nga atje, ku shkuan me synimin e arritjes së një marrëveshjeje për çështjen e dinarit.

Nuk ka pasur takim trepalësh, ndërsa zëvendëskryeministri Besnik Bislimi takimin me emisarin e BE-së, Miroslav Lajçak e ka quajtur “takim koti”.

Lexo Edhe:

Pas atij takimi, Bislimi tha se pala serbe kishte shkuar në kryqendrën europiane pa ide për trajtimin e një propozimi fillestar që e kishte sjellë në tavolinë ndërmjetësi Lajçak.

“Ky takim mund të quhet si takim i kotë, pa rezultat, dhe ndoshta si sukses i politikës penguese të palës serbe”, tha ai.

Petkoviq, ndërkaq tha se bëri gjithçka për ta gjetur një zgjidhje dhe se kishte “një propozim konstruktiv” që sipas tij, Lajçak e vlerësoi si “shumë të mirë për vazhdimin e bisedimeve”.

Javën e ardhshme, Bislimi e Petkoviq pritet të udhëtojnë sërish drejt Brukselit me synimin për arritjen e një marrëveshjeje.