Osmani pas takimit me Macron e Scholz: Bashkëpunimi me partnerët tanë është kyç - Gazeta Express
string(78) "osmani-pas-takimit-me-macron-e-scholz-bashkepunimi-me-partneret-tane-eshte-kyc"

Osmani pas takimit me Macron e Scholz: Bashkëpunimi me partnerët tanë është kyç

Lajme

Gazeta Express

01/06/2023 17:41

Presidentja Vjosa Osmani është takuar me presidentin Emmanuel Macron dhe kancelarin Olaf Scholz, si dhe me përfaqësuesin e lartë për politikë të jashtme të BE-së, Josep Borrell, sot në Moldavi në kuadër të samitit të Komunitetit Politik Europian.

Ajo tha se me ta ka diskutuar për ngjarjet e fundit në veri të Kosovës, derisa tha se bashkëpunimi me partnerët është kyç.

Lexo Edhe:

“Në këtë kohë përcaktuese për sigurinë në rajon e Evropë, bashkëpunimi me partnerët tanë është kyç. Së bashku me Presidentin Emmanuel Macron dhe Kancelarin Olaf Scholz, si dhe me përfaqësuesin e lartë për politikë të jashtme të BE-së, Josep Borrell, diskutuam zhvillimet e fundit në Kosovë dhe angazhimin e përbashkët për paqe, siguri dhe stabilitet”, ka shkruar Osmani.

Tre liderët europianë janë takuar edhe me presidentin serb Aleksandar Vuçiq për të njëjtën temë. /Express/