Orkestra e Filharmonisë me koncert të veçantë në 16 vjetorin e Pavarësisë - Gazeta Express
string(73) "orkestra-e-filharmonise-me-koncert-te-vecante-ne-16-vjetorin-e-pavaresise"

Orkestra e Filharmonisë me koncert të veçantë në 16 vjetorin e Pavarësisë

Arte

Gazeta Express

13/02/2024 14:28

Kanë filluar përgatitjet për koncertin madhështor në shënim të 16-vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës nga Orkestra e Filharmonisë së Kosovës.

Koncerti qendror në këtë përvjetor të veçantë vjen me Korin dhe Orkestrën e Filharmonisë së Kosovës, nën drejtimin e dirigjentit Baki Jashari me pjesëmarrjen e solistëve Krenare Gashi – soprano, Arta Jashari – soprano dhe Anton Çivlaku – lahutë. Në këtë mbërmje përveç veprave nga R. Strauss, W. Kilar, K. Aliçkaj, V. Beqiri dhe L.V. Beethoven do të interpretohet edhe premiera e “Exodus” nga Mendi Mengjiqi, dedikuar 25-vjetorit të ekosdit të mbi 1 milion Kosovarëve nga forcat Jugosllave dhe Serbe.

Lexo Edhe:

Koncerti mbahet me 17 shkurt 2024 nga ora 20:00 në Salllen AMC.