Orizi i bardhë është po aq i dëmshëm për zemrën sa sheqeri - Gazeta Express
string(58) "orizi-i-bardhe-eshte-po-aq-i-demshem-per-zemren-sa-sheqeri"

Orizi i bardhë është po aq i dëmshëm për zemrën sa sheqeri

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

06/12/2023 21:13

Lajm i keq për adhuruesit e orizit të bardhë. Një studim i ri ka zbuluar se ngrënia e shumë drithërave të rafinuara është po aq e keqe për zemrën sa edhe ngrënia e shumë ëmbëlsirave.

Raporti, i cili shqyrtoi zakonet dietike dhe historinë shëndetësore të iranianëve, tha se rreziku i sëmundjes së parakohshme të arterieve koronare nga ngrënia e orizit të bardhë ishte i ngjashëm me rrezikun nga ngrënia e “sheqernave dhe vajrave të pashëndetshëm” që gjenden në ëmbëlsirat.

Lexo Edhe:

Studimi u fokusua në një grup prej rreth 2500 personash. Disa prej tyre kishin arterie normale dhe disa kishin sëmundje të arterieve koronare. Secili pjesëmarrës iu përgjigj pyetjeve dietike për të përcaktuar se sa shpesh hanin drithëra të plota dhe të rafinuara. Studiuesit zbuluan se një konsum më i lartë i drithërave të rafinuara shoqërohej me një rrezik në rritje të sëmundjes së parakohshme të arterieve koronare, ndërsa konsumimi i drithërave të plota shoqërohej me një rrezik të zvogëluar.

Drithërat “përpunohen” kur përpunohen në miell ose bollgur, gjë që u jep atyre një strukturë më të hollë dhe jetëgjatësi më të gjatë, por eliminon disa lëndë ushqyese kryesore. Megjithatë, drithërat, të tilla si orizi, tërshëra dhe buka me drithëra, përmbajnë drithërat e plota.

Shumë faktorë janë të përfshirë në arsyen pse njerëzit mund të konsumojnë më shumë drithëra të rafinuara në krahasim me drithërat. Disa nga faktorët më të rëndësishëm që duhen marrë parasysh përfshijnë ekonominë dhe të ardhurat, punën, arsimin, kulturën, moshën e kështu me radhë,” tha Dr. Mohammad Amin Kayawi. Gascarei, autori kryesor i studimit, i cili do të prezantohet në Kongresin e 13-të të Shoqatës së Kardiologjisë së Emirateve në Dubai në një konferencë që fillon të premten dhe zgjat deri të dielën.

Sipas mjekut, një dietë që përfshin sasi të mëdha drithërash të pashëndetshme dhe të rafinuara mund të konsiderohet e ngjashme me një dietë që përmban shumë sheqerna dhe vajra jo të shëndetshëm.

Kokrrat e rafinuara shpërbëhen shpejt nga trupi sepse nuk kanë fibra, gjë që çon në një rritje të niveleve të sheqerit në gjak pas një vakti. Me kalimin e kohës, sheqeri i lartë në gjak mund të dëmtojë enët e gjakut dhe nervat që kontrollojnë zemrën dhe të shkaktojnë krijimin e pllakave në muret e arterieve.

Një raport i vitit 2019 nga Kolegji Amerikan i Kardiologjisë dhe Shoqata Amerikane e Zemrës rekomandon një dietë të larmishme me theks në perime, fruta, bishtajore, drithëra dhe peshk për të reduktuar faktorët e rrezikut të sëmundjeve të zemrës.