“Oppenheimer” me më së shumti çmime në ‘Bafta Film Awards’ - Gazeta Express
string(54) "oppenheimer-me-me-se-shumti-cmime-ne-bafta-film-awards"

Arte

Gazeta Express

19/02/2024 14:41

“Oppenheimer” me më së shumti çmime në ‘Bafta Film Awards’

Arte

Gazeta Express

19/02/2024 14:41

Oppenheimer, një film ku flitet për krijimin e bombës atomike gjatë Luftës së Dytë Botërore, ka zënë vendin e 77-të në listën e Çmimeve të Akademisë Britanike të Filmit, duke fituar kështu shtatë çmime, gjegjësisht çmimet kryesore për filmin më të mirë, regjisorin më të mirë dhe aktorin më të mirë.

Regjisori me origjinë britanike Christopher Nolan, i cili drejtoi “Oppenheimer”, fitoi çmimin e tij të parë për regjisorin më të mirë BAFTA për filmin, ndërsa interpretuesi irlandez Cillian Murphy fitoi çmimin për aktorin më të mirë për rolin e fizikantit J Robert Oppenheimer, të ashtuquajturin ‘babai i bombës atomike’.

Lexo Edhe:

Në fjalimin e tij Nolan falënderoi kastin dhe ekipin e tij dhe mbështetësit e filmit për “marrjen përsipër të diçkaje të errët”.

“Në botën reale ka të gjitha llojet e individëve dhe organizatave që kanë luftuar gjatë dhe fort për të reduktuar numrin e armëve bërthamore në botë… duke e pranuar këtë, unë dua të vlerësoj përpjekjet e tyre”, shtoi ai.

Ashtu si Nolan, edhe Murphy në fjalimin e tij tha se ishte mirënjohës për të luajtur një “karakter të tillë”….

Ishte gjithashtu një natë e mirë për komedinë e errët surealiste “Poor Things”, e cila fitoi pesë çmime, përfshirë aktoren më të mirë për Emma Stone. Në film, Stone luan një kufomë të ringjallur viktoriane të rikthyer në jetë me shpirtin e një fëmije nga një shkencëtar i çmendur në një histori femër të Frankensteinit.

Ajo mundi konkurrencën nga ylli i Barbie, Margot Robbie.

Barbie nga Greta Gerwig, e cila e ktheu nostalgjinë për kukullën e dashur në një satirë të mprehtë për mizogjininë dhe fuqizimin e femrës, deri më tani nuk ka arritur të kapë numrin e çmimeve kryesore që priten këtë sezon çmimesh.

“The Zone of Interest”, një film i prodhuar nga Britania i xhiruar në Poloni me një kast kryesisht gjerman, u shpall si filmi më i mirë britanik dhe filmi më i mirë jo në anglisht. Gjithashtu mori çmimin për zërin më të mirë.

Drama e Holokaustit zhvillohet në një shtëpi familjare jashtë mureve të kampit të përqendrimit të Aushvicit, tmerret e të cilit dëgjohen dhe nënkuptohen, në vend që të shihen.

“Muret nuk janë të reja nga para apo që nga Holokausti, dhe duket e qartë tani që ne duhet të kujdesemi për njerëzit e pafajshëm që vriten në Gaza, Jemen, Mariupol apo Izrael,” tha producenti James Wilson.

“Faleminderit që njohët një film që na kërkon të mendojmë në ato hapësira.”

Ndërsa “Anatomy of a Fall” fitoi skenarin origjinal, ndërsa drama komedi “American Fiction” mori çmimin për skenarin më të mirë të përshtatur.

Dokumentari më i mirë shkoi për “20 Days in Mariupol”, rrëfimi personal i gazetarit Mstyslav Chernov për rrethimin e qytetit ukrainas në vitin 2022, dhe filmi më i mirë i animuar shkoi për “The Boy and the Heron” nga animatori i njohur japonez Hayao Miyazaki./ www.aljazeera.com