Opozita nuk po merr pjesë në diskutim për Projektligjin për Byronë - Gazeta Express
string(66) "opozita-nuk-po-merr-pjese-ne-diskutim-per-projektligjin-per-byrone"

Lajme

Gazeta Express

23/09/2022 13:54

Opozita nuk po merr pjesë në diskutim për Projektligjin për Byronë

Lajme

Gazeta Express

23/09/2022 13:54

Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit po mban  Dëgjimin Publik për Projektligjin për Byronë Shtetërore për Verifikimin dhe Konfiskimin e Pasurisë së Pajustifikueshme.

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu tha se i vjen keq që opozita  nuk po merr pjesë në diskutimin e sotëm publik, por as nuk kanë dërguar amandamentar për këtë projektligj.

Lexo Edhe:

Haxhiu tutja tha se qëllimi i këtij projektligji është luftimi i korrupsionit por edhe kthimi i pasurisë së fituar në mënyrë të kundërligjshëm.

Lidhur me rekomandimet e Komisionit të Venecias për këtë projektligj, ministrja e Haxhiu tha se ato do të adresohen tash në grupet punuese.

Kryetari i këtij Komisioni, Adnan Rrustemi tha se komisioni ka nisur  ta trajtojë  këtë  projektligji që simbolizon një politikë të rëndësishme një forme të zotimit dhe nevojës shoqërore. Ne do të vazhdojmë edhe me punën e grupit punues për  të trajtuar të gjitha rekomandimet e Komisionit të Venecias.