Opozita ndaj Putinit po shkatërrohet në Serbi, Vuçiq angazhohet në "luftërat më të vogla" të Putinit - Gazeta Express
string(97) "opozita-ndaj-putinit-po-shkaterrohet-ne-serbi-vuciq-angazhohet-ne-lufterat-me-te-vogla-te-putinit"

Opozita ndaj Putinit po shkatërrohet në Serbi, Vuçiq angazhohet në “luftërat më të vogla” të Putinit

Lajme

Gazeta Express

22/02/2024 8:41

Qeveria serbe shkatërron opozitën e presidentit rus Vladimir Putin në vend. Disa shembuj konfirmojnë lidhjet e Beogradit me Shërbimin Federal të Sigurisë Ruse, shkruan Nova.

Autoritetet serbe nuk do të heqin dorë nga qëndrimi i tyre problematik ndaj opozitarëve rusë dhe lajkave ndaj Kremlinit. Edhe me çmimin e rrezikimit të interesave të tyre, raporton Nova TV, duke cituar intervistën e presidentit serb Aleksandar Vuçiq për mediat ruse.

Lexo Edhe:

Vuçiq siguroi se Beogradi nuk do t’i bashkohet sanksioneve të vendosura ndaj Moskës dhe duke komentuar vdekjen e opozitarit Alexei Navalny, ai tha se “pozicioni i Serbisë tani do të jetë edhe më i vështirë”.

Premtimet që Serbia ia bën Rusisë nuk i referohen vetëm luftës së zhvilluar kundër Ukrainës, por edhe “luftërave më të vogla” që Putini i ka shpallur opozitës, thekson Nova.

Serbia nënshkroi një marrëveshje bashkëpunimi me shërbimet sekrete ruse

Gjithçka filloi me nënshkrimin e një marrëveshjeje për bashkëpunim me shërbimet sekrete ruse. Kjo marrëveshje u përfundua në vitin 2017 dhe u ratifikua në parlamentin serb një vit më vonë. Opozita e vuri në dyshim këtë lloj përfshirje dhe paralajmëroi kundër kërcënimeve të mundshme, ndërsa përfaqësuesit e qeverisë pohuan se bëhej fjalë vetëm për ‘shkëmbimin e njohurive’.

U mësua se për çfarë lloj njohurie bëhet fjalë nga shembulli i opozitarëve rusë të përgjuar në Beograd, i cili çoi në arrestimin dhe dënimin e tyre me burg për më shumë se dy dekada. Një prej tyre është Vladimir Kara-Murza, i dënuar në Rusi me 25 vjet burg për “tradhti të lartë”.

Kara-Murza kishte akuzuar më parë ministrin e brendshëm të atëhershëm të Serbisë, Aleksandar Vulin, për përgjim të opozitës dhe për sigurimin e kasetave në Kremlin. Vulin më pas u bë drejtor i inteligjencës serbe, i shpërblyer nga Moska për “profesionalizëm të jashtëzakonshëm dhe kontribut në bashkëpunimin ndërmjet shërbimeve të Serbisë dhe Rusisë”.

Opozitari rus kujtoi se një javë pas takimit të opozitës ndaj Putinit në Beograd, Vulin shkoi në Moskë për t’ia dorëzuar personalisht regjistrimet Nikolai Patrushevit, sekretarit të Këshillit të Sigurimit Rus dhe ish-drejtorit të FSB-së. “Disa ditë më vonë, kolegu im Alexei Pivovarov u arrestua në Beograd”, kujton Kara-Murza.

Shërbimet sulmojnë opozitën ruse në Serbi

Një shembull tjetër i veprimeve që synojnë opozitën ruse në Serbi është ndalimi i hyrjes në vend ose dëbimi i atyre që janë tashmë atje, theksoi Nova.

Aktivisti kundër luftës Peter Nikitin, i cili foli hapur kundër pushtimit rus të Ukrainës, u ndalua në aeroportin “Nikola Tesla” në Beograd vitin e kaluar, ku i është dorëzuar një vendim për ndalimin e hyrjes në Serbi. Nikitin i kaloi shtatë vitet e mëparshme në Serbi, ku ishte regjistruar. Edhe fëmijët e tij jetojnë në Serbi.

Aktivisti rus Vladimir Volokhinsky mori një vendim për ta refuzuar kërkesën e tij për zgjatjen e qëndrimit në Serbi. Kjo u vendos sepse, sipas mendimit të shërbimeve serbe, qëndrimi i tij në vend përbënte një “rrezik të papranueshëm të sigurisë”.