Nuk u respektua armëpushimi, SHBA sanksionon Sudanin - Gazeta Express
string(51) "nuk-u-respektua-armepushimi-shba-sanksionon-sudanin"

Nuk u respektua armëpushimi, SHBA sanksionon Sudanin

Gazeta Express

01/06/2023 18:28

Shtetet e Bashkuara të Amerikës njoftuan më 1 qershor se kanë vendosur sanksione ndaj liderëve sudanezë, të cilët i fajësuan për shkeljen e marrëveshjes së armëpushimit të ndërmjetësuar nga SHBA-ja dhe Arabia Saudite.

Përkundër që së fundi u zgjat marrëveshja për armëpushim, në një treg në kryeqytetin sudanez, Khartoum, u raportua për bombardime dhe sulme ajrore, që vranë 18 civilë.

Lexo Edhe:

Për gati shtatë javë, Khartoum dhe pjesë të tjera të Sudanit janë përfshirë në një luftë të përgjakshme midis ushtrisë dhe Forcave paraushtarake të Mbështetjes së Shpejtë (RSF). Uashingtoni i cilësoi të dyja këto si përgjegjëse për shkeljen e armëpushimit dhe provokimin e gjakderdhjes “të tmerrshme”.

“Ne jemi duke vendosur sanksione ekonomike, duke vendosur kufizime vizash kundër aktorëve që po përjetësojnë dhunën”, tha këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan.

Luftimet më Sudan vazhduan më 1 qershor. Dëshmitarët raportuan se panë “artileri të rëndë” në veri të Khartoum-it, disa ditë pasi të dyja palët kishin rënë dakord të zgjasnin për pesë ditë armëpushimin që synonte t’i lejonte dërgesat e ndihmave urgjente.

Një ditë më parë, ushtria bombardoi bazat e RSF-së në kryeqytet pasi u tërhoq nga bisedimet e armëpushimit në qytetin saudit të Jeddah, duke akuzuar rivalin e saj për shkeljen e armëpushimit.

“Tetëmbëdhjetë civilë u vranë dhe 106 u plagosën” nga zjarri i artilerisë së ushtrisë dhe bombardimet ajrore të mërkurën në një treg në Khartoum jugor, tha një komitet i avokatëve të të drejtave të njeriut./REL