Nuk duhet t’i hidhni më kurrë, farat e shalqirit janë të shkëlqyeshme për shëndetin - Gazeta Express
string(81) "nuk-duhet-ti-hidhni-me-kurre-farat-e-shalqirit-jane-te-shkelqyeshme-per-shendetin"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

28/06/2022 18:44

Nuk duhet t’i hidhni më kurrë, farat e shalqirit janë të shkëlqyeshme për shëndetin

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

28/06/2022 18:44

Të gjithë ne i hedhim farat e shalqirit, pa e ditur sa të shëndetshme dhe të dobishme janë.

Ato përmbajnë fibra dietike që janë të shkëlqyera për funksionimin e duhur të traktit tretës, zorrëve, si dhe ndihmojnë në trajtimin e të sëmurëve me verdhëz.

Lexo Edhe:

Ato përmbajnë substancën citruline, e cila vepron si një antioksidant, përshpejton zgjerimin e enëve të gjakut dhe ka një efekt të dobishëm në rastin e arteriosklerozës, hipertensionit, angina pectoris dhe disfunksionit erektil te meshkujt.

Për të përfituar nga të gjitha vetitë shëruese të këtyre farave, duhet t’i grini ose piqni dhe më pas t’i konsumoni. Përveç kësaj, mund të bëni çaj nga farat e shalqirit, i cili është një nga “ilaçet” më të mira për pastrimin e veshkave, zorrëve dhe fshikëzës.

Si ta bëni çajin

Përdorni 4 lugë fara shalqiri, të cilat shtypen ose copëtohen në blender dhe zihen për 15 minuta në 2 litra ujë. Kjo sasi duhet të pihet gjatë dy ditëve. Përdorimi i këtyre farave, qoftë në formë çaji apo ushqimi, rekomandohet gjithashtu për forcimin e kujtesës dhe përqendrimit, madje edhe për bukurinë e lëkurës.

Farat e shalqirit forcojnë zemrën, por edhe të gjithë muskujt e trupit. Çaji i farave rekomandohet gjithashtu për diabetikët si një mjet për trajtimin e diabetit të tipit 2. Farat e shalqirit janë një burim i madh i magnezit, hekurit, vitaminave A, B, C, antioksidantëve, kalciumit, kaliumit, manganit dhe niacinës.