Njihuni me vlerat e miellit të kungullit - Gazeta Express
string(40) "njihuni-me-vlerat-e-miellit-te-kungullit"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

21/04/2022 19:11

Njihuni me vlerat e miellit të kungullit

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

21/04/2022 19:11

Mielli i kungullit është një burim i pasur vitaminash dhe mineralesh dhe ka më shumë proteina se mielli i grurit.

Ai përmban aminoacide esenciale që janë të rëndësishme për funksionimin e duhur të trurit, vitamina E dhe C, shumë fibra, hekur, magnez, zink, fosfor dhe bakër, si dhe ka shumë përbërës antioksidues.

Lexo Edhe:

Vlera kalorike e 100 gramëve të këtij mielli:

• 530 kalori

• 43 g yndyrë

• 4 g karbohidrate

• 32 g proteina

Nga ana shëndetësore, mielli ul kolesterolin dhe rregullon sheqerin në gjak, ndaj është i sigurt edhe për diabetikët.

Duke qenë se ka një shije intensive, përzihet mirë me llojet e tjera të miellit, por mund ta hani vetë. Përveç ëmbëlsirave dhe petullave, mund të futet në smoothie si pluhur proteinash.

Si të bëni miell kungulli?

Ky miell në fakt është bërë shumë i thjeshtë në fillim, dhe është më i lehtë për t’u bërë nga farat e kungullit.

Më së miri është të merrni kungull të freskët, t’i hiqni farat dhe t’i skuqni ato.

Më pas i përziejmë në blender derisa të përftohet konsistenca e dëshiruar e miellit.

Më pas mund ta shtrydhni vajin prej tij ose nuk është e nevojshme, por sigurohuni që ta mbani në një kavanoz qelqi me kapak.

Miellin e kungujve mund ta blini edhe në dyqanet e ushqimit të shëndetshëm ose online me çmime rreth 170 dinarë e lart për 200 g.