Njihuni me pijen që largon stresin dhe përmirëson humorin - Gazeta Express
string(57) "njihuni-me-pijen-qe-largon-stresin-dhe-permireson-humorin"

Njihuni me pijen që largon stresin dhe përmirëson humorin

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

21/12/2023 22:10

Falë teknologjisë moderne dhe udhëtimeve të shpeshta, kontakti ynë me pjesën tjetër të botës rritet, ne zbulojmë gjithnjë e më shumë elementë të popujve dhe kulturave të tjera dhe mësojmë t’i integrojmë në jetën tonë të përditshme.

Zakonet e veçanta të të ngrënit nuk përjashtohen nga ky realitet.

Lexo Edhe:

Në zbulimin e çajit Matcha, një çaj tradicional japonez, i cili përdoret shpesh nga murgjit budistë me synimin për të ruajtur qartësinë dhe qetësinë e tyre, në mënyrë që ata të mund të përballojnë orët e gjata të meditim.

Ky përdorim i tij nuk është aspak i rastësishëm, pasi Matcha është veçuar për përfitimet që mund t’i ofrojë shëndetit të njeriut, pasi, ndër të tjera, rrit disponimin dhe performancën mendore dhe lehtëson stresin .

Studiuesit nga Japonia kryen një studim të ri, duke dashur të studiojnë në mënyrë specifike përfitimet e mundshme kundër depresionit të këtij çaji.

Depresioni është sot çrregullimi mendor më i përhapur në mbarë botën , me numrin e njerëzve që përballen me simptoma depresive në rritje në një shkallë dramatike.

Megjithëse shkaqet e depresionit ndryshojnë midis individëve, sëmundja mendore zakonisht i atribuohet një rënie në dopaminën e trurit , një hormon neurotransmetues që luan një rol kyç në përmirësimin e humorit dhe nxitjen e ndjenjave të gëzimit dhe lumturisë.

Për të përballuar “makthin” e depresionit, janë krijuar një sërë antidepresantësh të ndryshëm , të cilët megjithatë paraqesin dy disavantazhe të mëdha; së pari, kanë efekte anësore të shumta dhe serioze dhe së dyti; trupi i njeriut zhvillon rezistencë me kalimin e kohës, si rezultat prej të cilave u kërkohen doza gjithnjë e më të larta ose ndryshim i shpeshtë i mjekimit.

Këto probleme i kanë shtyrë studiuesit të kërkojnë substanca të tjera jo farmaceutike, që mund të ndihmojnë në zbutjen e simptomave të depresionit.

Kohët e fundit Matcha ka fituar popullaritet si një produkt i tillë, pasi gjethet Camellia sinensis nga të cilat prodhohet janë të pasura me përbërës që përmirësojnë humorin.

Ekipi hulumtues përdori minj të ndjeshëm ndaj stresit që iu nënshtruan një testi eksperimental të stresit social.

Administrimi oral i pluhurit të çajit Matcha u tregua se zvogëlon sjelljen e ngjashme me ankthin duke aktivizuar funksionin e dopaminës përmes sinjalizimit të receptorit D1.

Gjetjet u publikuan në Nutrients.

Duke u thelluar më thellë në gjetjet, studiuesit vunë re se pirja e këtij çaji aktivizonte korteksin paraballor dhe bërthamën accumbens, dy zona thelbësore për kontrollin e niveleve të dopaminës në tru.

Këto rezultate, megjithatë, u konfirmuan vetëm në minjtë e ndjeshëm ndaj stresit, pasi ata më rezistentët nuk treguan asnjë ndryshim.

Për më tepër, u zbulua se administrimi i një bllokuesi të receptorit D1 përmbysi efektet antidepresive të çajit Matcha.

Dr. Yuki Kurauchi nga Universiteti Kumamoto arriti në përfundimin se  “pluhuri i çajit matcha ushtron një efekt antidepresiv duke aktivizuar sistemin dopaminergjik të trurit në varësi të gjendjes mendore të individit “.

Ai është optimist për të ardhmen e kësaj prove shkencore, duke argumentuar se më shumë studime si ky mund të ndihmojnë në zhvillimin e antidepresantëve më të mirë, që fokusohen më shumë në karakteristikat e veçanta të gjendjes mendore të çdo personi.