Njihuni me djathin “më të rrezikshëm” në botë - Gazeta Express
string(43) "njihuni-me-djathin-me-te-rrezikshem-ne-bote"

Njihuni me djathin “më të rrezikshëm” në botë

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

09/05/2022 19:31

Ishulli italian i Sardenjës ndodhet në mes të detit Tirren, duke vështruar Italinë nga një distancë. I rrethuar nga një vijë bregdetare prej 1849 kilometrash me plazhe me rërë të bardhë dhe ujëra smeraldi, peizazhi i brendshëm i ishullit ngrihet me shpejtësi për të formuar kodra dhe male të papërshkueshme.

Dhe pikërisht brenda këtyre kthesave të tensionuara barinjtë prodhojnë casu marzu, një djathë i infektuar me krimba që në vitin 2009 të cilin Rekordi Botëror Guinness e shpalli djathin më të rrezikshëm në botë.

Lexo Edhe:

Mizat e djathit, Piophila casei, i vendosin vezët e tyre në çarje që formohen në djathë, zakonisht fiore sardo ose pecorino i kripur i ishullit. Krivcat çelin, duke kaluar nëpër paste, duke tretur proteinat në proces dhe duke e transformuar produktin në një djathë të butë kremoz. Pastaj djathëshitësi hap pjesën e sipërme, e cila është pothuajse e paprekur nga krimbat për të hequr një lugë delikatesë kremoze.

Nuk është një moment për ata me zemër të dobët. Në këtë pikë, grumbujt brenda fillojnë të përpëliten furishëm. Disa vendas e rrotullojnë djathin përmes një centrifuge për të bashkuar larvat me djathin. Të tjerëve e pëlqejnë atë natyral.

Nëse jeni në gjendje të kapërceni neverinë e kuptueshme, marzu ka një shije intensive me kujtime të kullotave mesdhetare dhe pikante me një amëz që qëndron për orë të tëra.

Disa thonë se është një afrodiziak. Të tjerë thonë se mund të jetë i rrezikshëm për shëndetin e njeriut pasi larvat mund t’i mbijetojnë kafshimit dhe të krijojnë miazë, mikropërforime në zorrë, por deri më tani, asnjë rast i tillë nuk është lidhur me casu marzu.

Djathi është i ndaluar nga shitja komerciale, por sardinezët e kanë ngrënë atë, duke përfshirë larvat, për shekuj. “Infektimi i krimbave është magjia dhe kënaqësia e këtij djathi,” thotë Paolo Solinas, një gastronom nga Sardenja 29-vjeçar.

Ai thotë se disa në Sardenjë drithërohen nga mendimi për casu marzu, por të tjerë të rritur me pecorino të kripur gjatë gjithë jetës i pëlqejnë pa turp shijet e tij të forta. “Disa barinj e shohin djathin si një kënaqësi unike personale, diçka që vetëm disa të zgjedhur mund ta provojnë”, tregon Solinas.