Njihej për vrasjet dhe torturat brutale, BILD: Augusto Pinochet, modeli i Putinit - Gazeta Express
string(78) "njihej-per-vrasjet-dhe-torturat-brutale-bild-augusto-pinochet-modeli-i-putinit"

Njihej për vrasjet dhe torturat brutale, BILD: Augusto Pinochet, modeli i Putinit

Lajme

Gazeta Express

05/02/2023 17:56

Gazeta gjermane Bild në një artikull të fundit është ndaluar tek presidenti rus Vladimir Putin teksa shkruan për modelin që ndiqte Putini.

Ishte viti 1993 kur Putini deklaroi se admironte diktatorin kilian Augusto Pinochet, i cili mbretëroi nga 1973 deri në 1990.

Lexo Edhe:

Bild sjell në vëmendje një moment të vitit 1993 kur Putini me një këmishë të hollë nuk binte shumë në sy. Komunisti Vladimir Putin atëherë nënkryetar  Bashkisë së qytetit të Shën Petersburgut, sot 70-vjeç një lider i Kremlinit që tashmë i ka të lyer duart në gjak.

Putini kishte një vizion për Rusinë, një diktaturë ushtarake si në Kili nën diktatorin Augusto Pinochet. Pinocheti njihej për brutalitetin e tij dhe se sipas interpretimit të Putinit ishte një ekonomist i suksesshëm.

Në atë kohë Putini, shprehej se dhuna është e nevojshme nëse shërben për të interesat ekonomike private.

Gjithashtu gjatë asaj periudhe Putini kishte hetimet e para të korrupsionit nën brezin e tij në Shën Petersburg. Ai themeloi një komunitet biznesi dhe dacha me shokë të vjetër nga ditët e shërbimit sekret sovjetik KGB. Më vonë, Putini dhe miqtë e tij njëkatëshe pushtuan të gjithë vendin.

Në atë kohë, Putin deklaroi se nuk do të ishte gabim që presidenti i atëhershëm Boris Yeltsin të përgatitej për vendosjen e një diktature ushtarake në kohë të vështira.

Jelcin ia doli deri në fund të vitit 1999, kur Putini, i cili ndërkohë ishte ngritur për t’u bërë kryeministër i Rusisë, “vuri një armë në gjoks”. Jelcin ia dorëzoi Putinit natën e Vitit të Ri.

Në vitin 1973, gjenerali kilian Pinochet, me ndihmën ushtarake dhe amerikane, organizoi një grusht shteti kundër socialistit Salvador Allende dhe e pushkatoi atë.

Modeli i Putinit, Pinochet, kishte pothuajse 4000 kundërshtarë të torturuar dhe vrarë vetëm në stadiumin e Santiagos gjatë grushtit të shtetit.

Të paktën 40,000 kilianë thuhet se janë vrarë gjatë sundimit të tij.

Putini ka pasur përfitime të rëndësishme: Të gjithë liderët e opozitës ose janë vrarë ose janë në mërgim. Dhe në vetëm një vit të fushatës së tij kundër Ukrainës, shumë rusë vdiqën në front.