Një zbulim që ndryshon gjithçka: Kripa nuk shkakton etjen, por urinë - Gazeta Express
string(66) "nje-zbulim-qe-ndryshon-gjithcka-kripa-nuk-shkakton-etjen-por-urine"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

28/12/2022 16:20

Një zbulim që ndryshon gjithçka: Kripa nuk shkakton etjen, por urinë

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

28/12/2022 16:20

Ka shumë mundësi që të paktën një herë dikush t’ju ketë këshilluar të mos hani shumë ushqime të kripura sepse do të keni shumë etje më vonë.

Edhe pse këshillat janë në vend, pasojat në rast të mosrespektimit të kësaj këshille nuk janë plotësisht të tilla. Shkencëtarët kanë zbuluar se kripa nuk na bën të etur, por në fakt na bën të uritur.

Lexo Edhe:

Për disa arsye askush nuk ka kryer ende një studim për të përcaktuar marrëdhënien midis marrjes së kripës dhe ujit. Shkencëtarët e dinë se rritja e marrjes së kripës stimulon prodhimin e urinës, kështu që thjesht supozohej se lëngu i tepërt ishte për shkak të marrjes së ujit.

Megjithatë, studiuesit nga Qendra Max Delbrück për Mjekësinë Molekulare, Qendra Gjermane e Hapësirës Ajrore, Universiteti Vanderbilt dhe kolegët e tyre nga e gjithë bota bënë një zbulim të papritur gjatë një simulimi të një udhëtimi në Mars, dhe punimi i tyre është botuar në The Journal of Clinical Investigation. .

Subjektet (të gjithë meshkuj) u ndanë në dy grupe që u burgosën në një anije imituese – njëri për 105 ditë dhe tjetri për 205. Ata kishin një dietë identike, me një raport të ndryshëm të kripës në vaktet e tyre gjatë javës së fundit.

Rezultatet konfirmuan se kripa e tepërt në dietë rrit prodhimin e urinës, por shkencëtarët u befasuan që subjektet që hanin më shumë kripë në fakt pinin më pak ujë. Sekreti ishte tek urea, një osmlit i fuqishëm, i cili lidhet me ujin dhe ndihmon transferimin e tij në organizëm. Funksioni i tij është të ndihmojë trupin të mbajë ujin dhe të heqë qafe kripën, kanë zbuluar shkencëtarët. Gjithashtu, këta “astronautë” ankoheshin më shumë për urinë sesa për etje.

“Tani duam të shohim se si ky proces ndikon në mëlçi, muskuj dhe veshka”, thotë profesor Friedrich Luft, një nga studiuesit.

“Edhe pse nuk kemi ekzaminuar presionin e gjakut dhe aspekte të tjera të sistemit kardiovaskular, është e qartë se të gjitha këto funksione janë të lidhura ngushtë me ruajtjen e niveleve të ujit në trup dhe metabolizmit”.