Një vit pas kryengritjes, Kremlini kontrollon mbetjet e Grupit Wagner - Gazeta Express
string(68) "nje-vit-pas-kryengritjes-kremlini-kontrollon-mbetjet-e-grupit-wagner"

Lajme

Gazeta Express

25/06/2024 7:08

Një vit pas kryengritjes, Kremlini kontrollon mbetjet e Grupit Wagner

Lajme

Gazeta Express

25/06/2024 7:08

Rusia në mënyrë efektive çmontoi dhe zëvendësoi Grupin Wagner në vitin kur mercenarët tronditën botën me një kryengritje kundër qeverisë së presidentit Vladimir Putin, thanë ekspertët për BBC.

Yevgeny Prigozhin – lideri i ndjerë i forcës paraushtarake – kaloi kufirin në Ukrainë më 23 qershor 2023 dhe pushtoi qytetin jugor të Rostovit pas muajsh tensioni me udhëheqjen ushtarake në Moskë.

Lexo Edhe:

Trupat e tij më pas filluan një përparim të shkurtër drejt kryeqytetit, duke mos hasur praktikisht asnjë rezistencë. “Marshi për drejtësi”, siç e quajti Prigozhin, mori një fund të papritur të nesërmen pasi ai anuloi përparimin.

Vetëm dy muaj më vonë, avioni i Prigozhin u rrëzua dhe ai u vra së bashku me disa anëtarë të tjerë të lartë të Wagner, duke vënë në dyshim të ardhmen e grupit.

Dr. Sorcha MacLeod, një anëtare e Grupit të Punës të OKB-së për Mercenarët dhe një pedagog në Universitetin e Kopenhagës, tha se ish-trupat Wagner ishin shpërndarë në të gjithë territorin rus.

“Wagner mund të mos ekzistojë më në të njëjtën formë si dikur, por një version – apo edhe versione të shumta – vazhdon të ekzistojë”, tha ajo për BBC. “Ka pasur një lloj fragmentimi brenda shtetit rus, kështu që nuk ka asnjë person përgjegjës të përgjithshëm.”

“Grupi Wagner ishte jashtëzakonisht i rëndësishëm për Rusinë gjeopolitikisht dhe ekonomikisht, kështu që nuk do të zhdukej kurrë, siç pretenduan disa njerëz,” shtoi ajo.

Për vite me radhë, trupat e Prigozhin ishin një mjet i vlefshëm dhe i mohueshëm për operacionet ruse në Afrikë dhe Siri. Por vetëm në Ukrainë – ndërsa forcat konvencionale të Moskës luftuan për të kapërcyer mbrojtjen e Kievit – Prigozhin dhe Wagner dolën në sy të publikut.

Në fund të vitit 2022 dhe në fillim të vitit 2023, Wagner ishte çelësi për disa fitore të Rusisë në fushën e betejës. Forcat e tij, të përbëra kryesisht nga ish-të burgosur, arritën të kapnin qytetin lindor të Soledarit përpara se të futeshin në mulli të mishit të Bakhmut në muaj luftimesh të ashpra.

Sipas Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, Wagner kishte rreth 50,000 mercenarë në Ukrainë në kulmin e aktivitetit të tij.

Ekspertët thonë se operacionet e Wagner-it në Ukrainë tani janë marrë përsipër nga njësi të tjera shtetërore dhe paraushtarake ruse. Një ish-komandant Wagner i tha së fundmi BBC Russian se mercenarët ishin urdhëruar të “bashkohen me Ministrinë e Mbrojtjes” ose të zhdukeshin.

Zyrtarët britanikë të inteligjencës kanë sugjeruar se disa nga njësitë e këmbësorisë së grupit janë zhytur në Rosgvardia, Garda Kombëtare. Njësia, e themeluar në vitin 2016, është quajtur “ushtria private” e Putinit dhe drejtohet nga ish-truproja e tij Viktor Zolotov.

Ministria britanike e Mbrojtjes njoftoi se pjesë të Grupit Wagner do të vendosen nën kontrollin e Gardës Kombëtare nga tetori i vitit 2023. Ish-trupat Wagner, të njohura si “shoqata vullnetare”, do të vendoseshin me kontrata gjashtëmujore në Ukrainë dhe nëntëmujore në Afrikë, tha ai.

Anton Yelizarov – një bashkëpunëtor i vjetër i Wagnerit, i cili thuhet se ka komanduar operacionet e përgjakshme të mercenarëve në Bakhmut – u duk se konfirmoi integrimin ditë më vonë. Në një video të postuar në një kanal Telegram të lidhur me Wagner, ai tha se ishte i pranishëm në ngritjen e një kampi ku trupat e Wagner do të punonin “për të mirën e Rusisë” dhe do të bashkonin forcat me njësitë e Gardës Kombëtare për të formuar një formacion të ri.

Zyrtarët britanikë thanë se përfshirja e ish-ushtarakëve të stuhisë Wagner në Korpusin Vullnetar të Rosgvardia ka shumë të ngjarë të tregojë se Wagner ishte varur me sukses nga Rosgvardia dhe se shteti rus kishte rritur kontrollin mbi grupin Wagner.

Ish-forca të tjera të Wagner-it janë regjistruar për të luftuar me sundimtarin e Vladimir Putinit në Çeçeni – Ramzan Kadyrov – dhe trupat e tij Akhmat, zbuloi një hetim i fundit i BBC në Rusi.

Një shembull i prekshëm i rënies së grupit ishte heqja e logos së tij nga ndërtesa e lartë që kishte në qytetin e dytë më të madh të Rusisë, Shën Petersburg.

Në ditët pas kryengritjes, Prigozhin thuhet se ka rënë dakord me Putinin që të fokusojë operacionet e grupit të tij në Afrikë, duke mbështetur regjimet dhe duke siguruar burime për Rusinë.

Pas vdekjes së Prigozhin, zëvendësministri i Mbrojtjes Yunus-Bek Yevkurov thuhet se vizitoi kryeqytetet afrikane dhe siguroi zyrtarët se shërbimet e ofruara nga grupi nuk do të pakësoheshin.

Në fillim të këtij muaji, instituti polak Instituti i Çështjeve Ndërkombëtare (PISM) vuri në dukje se pas vdekjes së Prigozhin, “vëmendja e shtetit rus në [Afrikë] jo vetëm që nuk u zvogëlua, por në fakt u rrit”.

Në shkurt, BBC mori dokumente që tregonin se Moska po ofronte një “paketë të mbijetesës së regjimit” në këmbim të aksesit në burimet minerale të rëndësishme strategjike – një qasje e favorizuar më parë nga Wagner Group.

Plani u ofrua nga një i ashtuquajtur “grup ekspeditar” rus i mbiquajtur Afrika Korps dhe i komanduar nga ish gjenerali i GRU Andrei Averyanov. Ai ka drejtuar më parë operacione sekrete të specializuara në vrasjet e synuara dhe destabilizimin e qeverive të huaja.

Ekspertët i thanë BBC-së se Afrika Korps kishte zëvendësuar në mënyrë efektive Wagner në Afrikën Perëndimore. Në Telegram, njësia mburrej se u ofronte rekrutëve paga deri në 110,000 rubla në muaj (1,250 dollarë; 990 £) dhe shërbim “nën udhëheqjen e komandantëve kompetentë me përvojë të gjerë luftarake”.

Në janar ajo njoftoi dislokimin e saj të parë prej 100 ushtarësh në Burkina Faso. 100 të tjerë thuhet se mbërritën në Niger në prill.

Ruslan Trad, një analist i sigurisë në Këshillin Atlantik, i tha BBC-së se Wagner ishte bërë efektivisht Korpusi i Afrikës dhe tani kryente të gjitha funksionet e inteligjencës ushtarake dhe ministrisë së mbrojtjes.

“Në Afrikë, këta ushtarë bëjnë pothuajse të njëjtën gjë – ruajnë rrugët tregtare, sigurojnë burime që Moska përdor për t’iu shmangur sanksioneve dhe më shumë – si dhe u shërbejnë juntave lokale dhe drejtojnë fluksin e emigrantëve,” vuri në dukje ai.

PISM vuri në dukje se Afrika Korps do të vendosej “më hapur” se Wagner në kontinent për të zëvendësuar ndikimin perëndimor – dhe veçanërisht francez – në Afrikë.

BBC Russian raporton se Wagner tani operon vetëm në Republikën e Afrikës Qendrore (CAR) në një hije të formës së saj të mëparshme, siç thuhet nën kontrollin e djalit të Prigozhin, Pavel.

“Moska i ka dhënë trashëgimtarit dritën jeshile për të vazhduar punën e babait të tij në Afrikë, me kusht që kjo të mos bie ndesh me interesat e Rusisë”, tha një burim që më parë ka punuar me Yevgeny Prigozhin për BBC Russian.

Javën e kaluar, Le Monde raportoi se rreth 1,500 ushtarë të Wagner-it kishin mbështetur forcat lokale të sigurisë në sulmet në zonat e kontrolluara nga rebelët.

Megjithatë, PISM vuri në dukje se rëndësia e përgjithshme e Republikës së Afrikës Qendrore në konsideratat strategjike të Moskës është “në rënie”.

Dr. MacLeod sugjeroi se qëllimi fillestar i Wagner-it në Republikën e Afrikës Qendrore ishte të demonstronte se grupet mercenare mund të përdoreshin si agjentë të suksesshëm kundër terrorizmit – një qëllim që Moska tani mund ta shohë si të arritur.

Megjithatë, ajo shtoi se Wagner ishte “plotësisht i përfshirë” në ZAR, duke e bërë më të vështirë zëvendësimin e tij me Korpsin e ri Afrika në zhvillim.

Pavarësisht kërcënimit të paraqitur nga rebelimi i Prigozhin, përvjetori i së dielës kaloi kryesisht pa incidente në Rusi.

Dan Storyev i grupit të monitorimit OVD-Info tha për BBC se trashëgimia e Prigozhin u gjet kryesisht në qarqet pro-Kremlinit.

“Në përgjithësi, rebelimi i Wagnerit nuk mori shumë, nëse kishte ndonjë mbështetje të vërtetë bazë për të mbajtur, për shembull, mitingje masive në përvjetorin – ndoshta sepse nuk përmbante asnjë mesazh të vërtetë kundër luftës,” vuri në dukje ai.

“Ka njerëz që organizojnë protesta në Rusi, por ata janë të përqendruar në aktivizmin kundër luftës dhe nuk kanë asnjë lidhje me [Prigozhin]./BBC