Një tjetër pozitiv te Suedia para “Euro 2020” - Gazeta Express

Euro2020

Gazeta Express

08/06/2021 18:59

Një tjetër pozitiv te Suedia para “Euro 2020”

Euro2020

Gazeta Express

08/06/2021 18:59

COVID-19 e ka goditur rëndë Suedinë, rivali i parë i Spanjës në Kampionatin Evropian. Në mëngjesin e hershëm federata suedeze njoftoi për daljen pozitiv me  COVID të Dejan Kulusevski, lojtar i Juventusit dhe një prej yjeve të mëdhenj të Suedisë.

Në atë kohë, shpresa brenda ekipit kombëtar ishte se ishte një rast i izoluar dhe jo një shpërthim, por gjërat janë komplikuar: dy orë më vonë pozitiv ka rezultuar edhe Mattias Svanberg, një mesfushor i Bolognas gjithashtu i ftuar për “Euro 2020”.

Suedia është rivali i parë i Spanjës, të hënën e ardhshme 14 qershor në La Cartuja në Sevill në Euro 2020.

Pas njoftimit të pozitivit të parë, në orën 16:00, Suedia u nis për stërvitje, me shpresën se do të shkojë gjithçka sic është planifikuar dhe s’ka më të prekur. Por, pas pak minutash në stërvitje, gjatë ngrohjes, Anders Valentin, mjeku i ekipit kombëtar, iu afrua Svanberg për të njoftuar se ai duhej të tërhiqej nga fusha sepse testi i tij kishte rezultuar pozitiv.

Lojtari hipi në një karrocë golfi për të lënë fushën dhe pjesa tjetër e futbollistëve vazhduan stërvitjen normalisht. Ata u ushtruan së bashku, edhe pse pas dy rasteve pozitivë, po përpiqen të respektojnë sa më shumë masat e distancimit për të mos shpërthyer më shumë COVID para Kampionatit Evropian.

Në konferencë për media, pran trajnerit Janne Andersson, u shfaq edhe Anders Valentin, mjeku i ekipit dhe Stefan Pettersson, drejtori sportiv i federatës Suedeze. Valentin shpjegoi situatën: “Ne bëmë testet e planifikuara PCR në të gjithë grupin tonë, 49 anëtarë. Së pari isha atje dhe pastaj fola me Dejan Kulusevski, i cili tha se ishte ftohur. Ne bëmë një provë të shpejtë që u kthye pozitive. Ne e informuam pjesën tjetër të grupit dhe shpresonim që të merrni një ndryshim të vogël. Ne kemi identifikuar ata që kanë qenë më afër tij dhe kanë ngrënë ose janë ulur afër në autobus. Ne i monitorojmë nga afër në mënyrë që të gjithë të qëndrojnë në dhomat e tyre, të tjerët nuk kanë asnjë simptomë dhe janë ekzaminuar. Ata nuk kanë pasur një kontakt kaq të ngushtë dhe ne kemi kontroll shtesë mbi ta. Ata janë duke u testuar sërish sot dhe së shpejti do të kemi një përgjigje. Por nëse ata janë infektuar, kjo ndoshta ka ndodhur dje dhe mund të ketë më shumë pozitive më vonë gjatë kësaj jave”, tha mjeku.

“Ne nuk kemi një shpërthim, por një rast. Shpresojmë të mos ketë më. Ne kemi vepruar shpejt. Dje kemi pasur aktivitet në natyrë gjatë gjithë ditës. Simptomat erdhën në mëngjes. Diçka pozitive brenda lajmit të keq”.

Janne Andersson, trajner suedez, e vlerësoi kështu situatën: “Është ditë e trishtuar për Dejan dhe në përgjithësi. Krijon një farë ankthi, në të njëjtën kohë ne duhet të menaxhojmë atë që duhet të bëjmë dhe kam besim tek mjekët”.

Kulusevski është një humbje shumë e madhe për debutimin e Suedisë në Euro 2020, pasi ai arriti në turne pasi luajti 47 ndeshje me Juventus në të cilat ai ka shënuar shtatë gola dhe ka dhruuar shtatë asistime. /Gazeta Express/