Një studim thotë se njerëzit me grupin e gjakut zero jetojnë më shumë - Gazeta Express
string(69) "nje-studim-thote-se-njerezit-me-grupin-e-gjakut-zero-jetojne-me-shume"

Shneta tjera

Gazeta Express

13/06/2022 18:40

Një studim thotë se njerëzit me grupin e gjakut zero jetojnë më shumë

Shneta tjera

Gazeta Express

13/06/2022 18:40

Personat me grupin e gjakut 0 kanë organizmin më rezistent.

Ata kanë shanset më të ulëta për të vuajtur nga sëmundje kardiovaskulare, si goditje në tru dhe infarkt.

Lexo Edhe:

Gjithashtu mes tyre ka edhe personat më pak të çmendur, si dhe të sëmurët me Alzheimer, si dhe janë rezistent ndaj kancerit të pankreasit dhe stomakut.

Pse grupi i gjakut 0 është më i shëndetshmi?

Sepse gjaku i këtij grupi përmban më pak molekula që mund të shkaktojnë mpiksje gjaku, dhe sulmet në zemër dhe goditjet në tru shpesh shkaktojnë mpiksje gjaku. Përveç kësaj, ajo që është e mirë për zemrën është gjithashtu e mirë për trurin, dhe shumë faktorë rreziku për sëmundjet kardiovaskulare janë gjithashtu faktorë rreziku për sëmundjet mendore.