Një fermer zbulon një mozaik të jashtëzakonshëm - Gazeta Express
string(47) "nje-fermer-zbulon-nje-mozaik-te-jashtezakonshem"

Fun

Gazeta Express

21/09/2022 21:37

Një fermer zbulon një mozaik të jashtëzakonshëm

Fun

Gazeta Express

21/09/2022 21:37

Një fermer ka zbuluar rastësisht një mozaik të jashtëzakonshëm në dysheme, i cili daton në shekullin e pestë.

Zbulimi është bërë në Gaza.

Lexo Edhe:

Mozaiku përfshinë kafshë dhe shpendë të ndryshëm. Nabahin, i cili jeton rreth 700 metra larg nga kufiri me Izraelin, e zbuloi mozaikun ndërsa ishte duke punuar në tokën e tij të mbjellë me ullinj.

Ai e përshkruan zbulimin e tij si një thesar. “Mësuam se ishte mozaik i që i përkiste epokës bizantine”, u shpreh Nabahin.

Ndërkohë, Ministria palestineze e Turizmit u shpreh se ky zbulim arkeologjik është ende në fazat e hershme.

“Ne presim të mësojmë më shumë për sekretet dhe vlerat e qytetërimit. Ne po punojmë me ekspertë ndërkombëtarë për këtë”, tha ministria në një deklaratë.