Ngrënia e 5 frutave dhe perimeve është e barabartë me 4000 hapa në ditë - Gazeta Express
string(71) "ngrenia-e-5-frutave-dhe-perimeve-eshte-e-barabarte-me-4000-hapa-ne-dite"

Ngrënia e 5 frutave dhe perimeve është e barabartë me 4000 hapa në ditë

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

10/07/2023 19:15

Studimi i ri është botuar në Gazetën Evropiane të Kardiologjisë Parandaluese.

Studiuesit e Harvardit matën nivelet e oksigjenit të 2,380 burrave dhe grave, të cilët të gjithë bëjnë të njëjtën sasi aktiviteti fizik dhe thanë se ushqimi ishte një faktor kyç në aftësinë fizike.

Lexo Edhe:

Vullnetarët plotësuan një pyetësor të frekuencës së ushqimit duke parë konsumin e tyre të 125 artikujve të ndryshëm ushqimorë gjatë vitit të kaluar, me opsione që varijojnë nga asnjëherë ose më pak se një herë në muaj, deri në gjashtë ose më shumë racione në ditë.

Cilësia e dietës u vlerësua më pas në bazë të Indeksit Alternativ të Ushqimit të Shëndetshëm dhe rezultatit të dietës së stilit mesdhetar që të dyja lidhen me shëndetin e zemrës, duke marrë parasysh moshën, gjininë, marrjen totale ditore të energjisë, indeksin e masës trupore, duhani, nivelet e kolesterolit, presioni i gjakut, diabeti dhe aktiviteti fizik.

Sa më të larta të jenë rezultatet, aq më cilësore është dieta, me konsumin e ushqimit që fokusohet tek perimet, frutat, drithërat, arrat, bishtajore, peshku dhe yndyrat e shëndetshme duke kufizuar mishin e kuq dhe alkoolin.

Meqenëse frutat dhe perimet janë të pasura me fibra, ato veprojnë si një djegës natyral i yndyrës që ndihmon metabolizmin.

Nivelet e larta të antioksidantëve në fruta dhe perime, ndihmojnë gjithashtu në parandalimin e inflamacionit dhe çështjeve të tjera shëndetësore. /Shqip.com