Nga të veçantat e grave kosovare tek sekretet e bukurisë - Dua Lipa flet për revistën e njohur - Gazeta Express
string(92) "nga-te-vecantat-e-grave-kosovare-tek-sekretet-e-bukurise-dua-lipa-flet-per-revisten-e-njohur"

Yjet

Gazeta Express

27/09/2023 22:41

Nga të veçantat e grave kosovare tek sekretet e bukurisë – Dua Lipa flet për revistën e njohur

Yjet

Gazeta Express

27/09/2023 22:41

Pasi përfundoi një turne botëror dhe filmin Barbie, besoni apo jo, Dua Lipa më në fund po bën disa pushime.

Por në vend që të ‘vegjetonte’ në divan, këngëtarja është ende duke punuar – kryesisht në projektet e saj pasionante. Podkasti i saj, ‘At Your Service’, është aktualisht në sezonin e tretë dhe website-i i saj, service95.com, është kthyer më shumë si një shkëmbim intim midis superyllit dhe fansave të saj në formë editoriale. Ndërkohë, për muajin tetor në klubin e saj të leximit është “Njëqind vjet vetmi” nga Gabriel García Márquez. Dua është padyshim një vajzë shumëplanëshe, duke eksploruar të gjitha pikat në rezymenë e saj, duke përfshirë modelingun dhe të qenurit ‘brand ambassador’.

Lexo Edhe:

Për katër vitet e fundit, ajo ka qenë një ambasadore globale për ‘YSL Beauty’ dhe imazh i ‘Libre’, e cila po hyn në gjeneratën e saj të pestë. “Me çdo fushatë të re vijnë xhirime të reja që na kanë çuar në disa vende të jashtëzakonshme dhe ne ia kemi kaluar shumë bukur në këto grupe,” thotë ajo për ELLE.com.

E njohur për të qenë në krye të tendencave, udhëtimet mbeten burimi i frymëzimit të saj. “Asgjë nuk i kalon njerëzit – të shikojnë në një qytet të madh si Londra, Parisi apo New Yorku. Më pëlqen energjia e qyteteve si këto – ato janë një burim i pafund frymëzimi stili”, thotë ajo. “Më pëlqen të marr gjithçka, nga njerëzit te restorantet dhe muzetë e rinj, dhe të zhytem vërtet në një kulturë tjetër.”

Dashuria e saj për udhëtimet përputhet me ‘Libre Abslou Platine’. Duke përcaktuar lirinë në formën e aromës, notat përfshijnë sensualitetin tërheqës të luleve të portokallit nga Maroku, freskinë e livandës nga Franca dhe pakapshmërinë e livandës së bardhë nga Provence, të gjitha të kombinuara për të krijuar një aromë të ngrohtë lulesh. Aroma merr frymëzim nga dy vende, të cilat shërbyen si frymëzim personal për vetë Yves Saint Laurent.

Më poshtë, Lipa ndan regjimin e saj të kujdesit për lëkurën, flokëve të saj dhe, në thelb të Libre, çfarë do të thotë liria për të.

Për kë do të thoshit se është Platine? Kujt ia keni dhuruar këtë parfum në jetën tuaj?

Platine është për këdo që kërkon një aromë të guximshme dhe të freskët. Mendoj se pyetja më e mirë është se kujt nuk ia kam dhuruar!

Cili është një nga rregullat tuaja për bukurinë?

E përfundova turneun tim botëror në fund të vitit të kaluar, kështu që gjatë kësaj kohe më të qetë kam dashur të kem një fytyrë të freskët, pa makeup, sa herë që është e mundur. Është gjithmonë mirë t’i jepni lëkurës tuaj pushim.

Jeni rritur në Kosovë – a ka ndonjë tendencë bukurie specifike aty që e keni mbajtur me vete deri më sot?

Nuk do të thosha domosdoshmërisht se ekziston një trend bukurie, por gjëja që më duket më fuqizuese tek gratë kosovare është vetëbesimi i tyre.

Ju udhëtoni pafund. A mund të ndani me ne gjërat thelbësore që duhet të keni në çdo kohë?

SPF nuk duhet të mungojë, pavarësisht nëse do të shkoni në një vend me diell apo jo. Gjithmonë e shoh që lëkura ime ka nevojë për një dashuri shtesë kur udhëtoj, kështu që mbaj shumë produkte thellësisht hidratuese. Më pëlqen një maskë buzësh super hidratuese gjatë dhe pas një fluturimi të gjatë, një mist fytyre është i shkëlqyeshëm për të njëjtën arsye. Dhe së fundmi, një rimel ‘waterproof’ është i domosdosshëm për pushime.

Ke hapur një klub librash. Si u ushqye dashuria juaj për leximin?

Gjithmonë e kam parë leximin si një mënyrë për të kuptuar më tej lidhjen dhe marrëdhëniet njerëzore, dhe arratisja që ofron leximi shërben vërtet si forma e vet e mirëqenies. Kur orari im është i ngarkuar, e di se nëse arrij të marr një libër, mund të gjej një ndjenjë qetësie për një kohë.

Libre do të thotë i lirë – çfarë do të thotë liria për ju?

Liria për mua është forca për të përballuar sfida të reja dhe të qenit i hapur ndaj përvojave të reja duke qëndruar besnik ndaj asaj që jeni në thelbin tuaj.