Nga Beogradi në Prishtinë, Lajçak nesër takim me Kurtin - Gazeta Express
string(54) "nga-beogradi-ne-prishtine-lajcak-neser-takim-me-kurtin"

Nga Beogradi në Prishtinë, Lajçak nesër takim me Kurtin

Lajme

Gazeta Express

05/12/2022 21:59

Të martën në Prishtinë do të qëndrojë Miroslav Lajçak, emisar i Bashkimit Evropian (BE) për dialogun Kosovë-Serbi.

Do të takohet me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, në ora 09:00.

Lexo Edhe:

“Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak”, ka njoftuar zyra e kryeministrit.

Para se të vijë në Prishtinë, Lajçak ishte në Beograd – atje është takuar me Aleksandër Vuçiqin, presidentin e Serbisë.

Është folur edhe mundësia e kthimit të serbëve në institucionet e Kosovës.

“Në Beograd, sot diskutuam për rrugën përpara drejt normalizimit si vazhdim i debatit për Dialogun me presidentin Aleksandar Vuçiq. Folëm edhe për çështjet aktuale, përfshirë kthimin e servëve të Kosovës në institucione, udhërrëfyesin për energjinë dhe perzonat e zhdukur”, ka njoftuar Lajçak.

Po ashtu është lënë e hapur edhe mundësia e organizimit të një takimi të nivelit të lartë mes kryeministrit Kurti dhe presidentit serb, Vuçiq.

Kjo me qëllim normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.

Gjuha e presidentit të Serbisë ndaj kryeministrit Kurti është agresuar dukshëm, kjo pasi kreu i ekzekutivit kosovar në vend të Goran Rakiqit emëroi në pozitën e ministrit Nenad Rashiqin. /Express