Netflix humb rreth një milion abonentë - Gazeta Express
string(38) "netflix-humb-rreth-nje-milion-abonente"

AutoTech

Gazeta Express

20/07/2022 12:11

Netflix humb rreth një milion abonentë

AutoTech

Gazeta Express

20/07/2022 12:11

Pasi ka shijuar një mbretërim të gjatë në transmetim, Netflix po përballet me një luftë të ashpër për të mbajtur kurorën.

Kompania humbi pothuajse 1 milion abonentë midis prillit dhe korrikut, pasi numri i njerëzve që largoheshin nga shërbimi u përshpejtua.

Lexo Edhe:

I pyetur se çfarë mund të ketë ndaluar rënien e mëtejshme të abonimeve, shefi ekzekutiv i firmës, Reed Hastings, tha: “Nëse do të kishte një gjë të vetme, ne mund të themi “Gjëra të çuditshme”.

Kompania raportoi humbjen e parë të abonentëve që nga viti 2011 në prill, lajm që u pasua nga qindra shkurtime të vendeve të punës dhe një rënie e mprehtë e çmimit të aksioneve të saj.

Humbjet e abonentëve të raportuara të martën ishin më të mëdhatë në historinë e firmës, me ShBA-në dhe Kanadanë me numrin më të madh të anulimeve në tremujor, të ndjekur nga Evropa.

Ky është një ndryshim i fortë për Netflix-in, i cili gëzoi vite rritjeje në dukje të pandalshme, pasi revolucionarizoi mënyrën se si njerëzit në mbarë botën konsumonin argëtimin.

Pozicioni i tij si një gjigant global u çimentua kur pandemia goditi në vitin 2020 dhe njerëzit, të mbërthyer në shtëpi me disa opsione të tjera për argëtim, u dyndën drejt hiteve përbindësh si Squid Game dhe The Crown.

Por ndërsa zakonet para pandemisë kthehen, Netflix ka luftuar për të tërhequr regjistrime të reja – dhe për të ruajtur besnikërinë e anëtarëve ekzistues, veçanërisht pasi kriza e kostos së jetesës çon në shtrëngimin e rripit.

Kompania gjithashtu përballet me konkurrencë të ashpër nga Apple TV, HBO Max, Amazon Prime dhe Disney+.

Rritja e çmimit për shërbimin nga Netflix ka shtyer gjithashtu që disa klientë të largohet nga kjo platformë.

Rritjet e çmimeve

Një plan “standard” në ShBA – i cili lejon njerëzit në të njëjtën shtëpi të shikojnë në dy pajisje njëkohësisht – tani kushton 15,49 dollarë, nga 14 dollarë në janar dhe vetëm 11 dollarë në 2019.

Në Mbretërinë e Bashkuar, pagimet bazë dhe standarde janë rritur që nga janari me 1 £ në muaj në 6,99 £ dhe 10,99 £ respektivisht.

Për momentin, sondazhet sugjerojnë se Netflix po arrin të joshë një pjesë më të madhe të dezertorëve sesa rivalët e tij. Shumë familje gjithashtu vazhdojnë ta identifikojnë atë si opsionin e transmetimit që do të ruanin nëse do të detyroheshin të kishin vetëm një.

Në total, kompania kishte afërsisht 220 milionë abonentë në fund të qershorit – ende shumë në veri të konkurrencës së saj më të ngushtë.

Por kompania, e mësuar prej kohësh të postojë rritje dyshifrore, po përballet me ngadalësimin e saj më serioz në vite, me të ardhura në tremujorin prill-qershor prej 7.9 miliardë dollarësh, vetëm 8.6% nga viti në vit.

Çmimi i aksioneve të firmës ka rënë me më shumë se 60% deri më tani këtë vit, pasi investitorët janë të mërzitur në perspektivat e saj.

“Humbja e abonentëve të Netflix pritej, por mbetet një pikë e dhimbshme për një kompani që varet tërësisht nga të ardhurat e abonimit nga konsumatorët”, tha analisti i Insider Intelligence, Ross Benes.

“Netflix është ende lider në transmetimin e videove, por nëse nuk gjen më shumë ekskluzivitete që rezonojnë gjerësisht, përfundimisht do të luftojë për të qëndruar përpara konkurrentëve që janë pas kurorës.”/klankosova