Nestoroviq e pranon se rusët po ndërhyjnë në formimin e qeverisë në Serbi: Kemi pasur kontakte me persona nga administrata e tyre - Gazeta Express
string(126) "nestoroviq-e-pranon-se-ruset-po-nderhyjne-ne-formimin-e-qeverise-ne-serbi-kemi-pasur-kontakte-me-persona-nga-administrata-ruse"

Nestoroviq e pranon se rusët po ndërhyjnë në formimin e qeverisë në Serbi: Kemi pasur kontakte me persona nga administrata e tyre

Lajme

Gazeta Express

12/02/2024 14:41

Mjeku kontrovers, teoricieni i konspiracionit dhe themeluesi i lëvizjes “Ne-zëri nga populli”, Branimir Nestoroviq, ka bërë të ditur se ka kontakte me administratën ruse, e cila, siç ka thënë ai, i ka sugjeruar që të formojë qeveri me Partinë Përparimtare Serbe.

Gjatë një paraqitje të ftuar në TV Prva, Netoroviq iu referua deklaratës së Marija Zahrovës, e cila së fundi tha se “Perëndimi dëshiron t’i detyrojë serbët të sakrifikojnë interesat e tyre themelore, duke përfshirë mbrojtjen e bashkatdhetarëve të tyre”.

Lexo Edhe:

Ajo tha se kjo mund të shihet jo vetëm në Kosovë, por edhe në Bosnje-Hercegovinë.

Zakharova tha se “përballë këtyre sfidave, në veçanti kërkohet uniteti i klasës politike të Serbisë dhe aftësia e saj për të marrë përgjegjësinë për të ardhmen e vendit”.

Nga ana tjetër, Nestoroviq nuk e fshehu se ishte pak a shumë një mesazh i drejtpërdrejtë për të dhe lëvizjen e tij.

“Madje është një thirrje direkte për ne. Kemi pasur disa kontakte me disa persona nga…. Le t’u themi njerëzve nga administrata ruse që na sugjeruan ta mbështesim këtë opsion”, ka thënë ai.

​Nestoroviç ra në vëmendjen e publikut që në fillim të pandemisë së koronavirusit në Serbi, kur në një konferencë për shtyp ku foli edhe presidenti Aleksandar Vuçiq, deklaroi se virusi korona është “virusi më qesharak që ekziston në Facebook”.

“Nuk mund të besoj se njerëzit që i mbijetuan sanksioneve, bombardimeve, të gjitha llojeve të ngacmimeve, kanë frikë nga virusi më qesharak në historinë e njerëzimit, i cili ekziston në Facebook”, tha Nestoroviq në atë kohë.

Në të njëjtën konferencë, ai ftoi gratë nga Serbia që lirisht të bëjnë “pazar” në Milano, qytet në të cilin në atë moment ishte një nga situatat më të vështira pandemike.

Pas kësaj shfaqjeje, Nestoroviq filloi të shfaqej gjithnjë e më shumë në media, fillimisht si anëtar i shtabit të krizës për luftën kundër koronavirusit, e më pas si kundërpeshë e tij.

Shumë shpejt ai u bë mysafir i rregullt i podcast-it “Balkan info”, ku shprehin mendimet e tyre teoricienët e shumtë të konspiracionit, si dhe një nga të ftuarit e rregullt të programit të mëngjesit të televizionit pro regjimit “Happy”, i cili njihet më së shumti për përhapjen. Propaganda ruse në Serbi.

Branimir Nestoroviq konsiderohet si një personazh kontrovers, para së gjithash për shkak të deklaratave të tij në media, të cilat mund të konsiderohen të çuditshme për të thënë thjesht, dhe thjesht të bëjnë të mendosh se Nestoroviq mund të bëjë shaka.

Në prill 2020, në programin e mëngjesit të TV Prva, ai deklaroi se në një kohë Tesla përdori pajisjen e tij për të dërguar një shkatërrues të ushtrisë amerikane gjashtë orë në të ardhmen dhe më pas mbrapa.

Në maj të vitit 2021, telegrafi serb raportoi deklaratën e Dr. Nestoroviqit nga viti 2017, në të cilën ai mbron pozicionin e telegonisë tek njerëzit, pra pretendimin se gratë lindin fëmijë me gjenet e të gjithë njerëzve me të cilët kanë pasur marrëdhënie seksuale deri në atë kohë. pikë.

Një nga deklaratat e Nestoroviq-it të cituar shpesh është ajo se si njerëzit me sy të çelur janë pasardhës të alienëve, të cilët çiftëzohen me gratë 9000 vjet më parë.

“Teknika e përdorur nga Dr. Nestoroviq në paraqitjet e tij në media është një formulë e provuar për përhapjen e lajmeve të rreme – baza e (de)informimit mund të jetë një ngjarje që ka ndodhur me të vërtetë, por e cila është nxjerrë krejtësisht jashtë kontekstit për t’u përshtatur tregimi konspirativ. Një individ që është i informuar jo mjaftueshëm nga media shpesh bie në këtë metodë të përhapjes së dezinformatave, duke respektuar autoritetin e mëparshëm mjekësor të doktor Nestoroviqit”, ka shkruar Istinomer në vitin 2021.