Nëse përdorni këto barna – mos pini kafe - Gazeta Express
string(38) "nese-perdorni-keto-barna-mos-pini-kafe"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

28/11/2023 20:29

Nëse përdorni këto barna – mos pini kafe

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

28/11/2023 20:29

Ekspertët kanë zbuluar se konsumimi i rregullt i kafesë mund të zvogëlojë rrezikun e diabetit të tipit 2, presionit të lartë të gjakut, obezitetit dhe depresionit, si dhe rrezikun e vdekjes.

Hulumtimi për këtë është publikuar në revistat mjekësore profesionale “British Medical Journal” dhe “Journal of the American College of Cardiology”.

Lexo Edhe:

Sipas këtyre studimeve, disa adhurues të kafesë duhet ta shmangin kafenë nëse marrin medikamente të caktuara. Me medikamente të tjera, duhet të paktën të lini kohë të mjaftueshme ndërmjet marrjes dhe pirjes së kafesë.

Nëse jeni duke marrë këto barna, është më mirë të shmangni plotësisht kafenë:

– Ilaçe për diabetin

– Aminofilinë për astmën

– Ilaçe për sëmundjen e Alzheimerit

– Ilaçe kundër depresionit

Ilaçe që nuk duhen kombinuar kurrë me kafe

– Antihipertensivë dhe antipsikotikë

– Barna për trajtimin e hipotiroidizmit

– Ilaçe për ftohjet dhe alergjitë

– Acidi risedronik në rastet e osteoporozës

Rekomandim: Gjithmonë kërkoni këshilla mjekësore.

Ilaçet për diabetin

Megjithëse situata e studimit nuk është plotësisht e qartë, ka prova që diabetikët që marrin ilaçe për diabetin duhet të shmangin kafenë ose pijet e tjera me kafeinë. Sipas një rishikimi të studimeve të ndryshme, kafeina është treguar se zvogëlon efektet e insulinës dhe agjentëve hipoglikemikë oralë.

Përveç kësaj, hulumtimet tregojnë se konsumimi i kafesë mund të shkaktojë rritje të sheqerit në gjak dhe të zvogëlojë ndjeshmërinë ndaj insulinës. Kjo është arsyeja pse diabetikët që nuk marrin asnjë ilaç duhet të paktën të reduktojnë sasinë e kafesë që pinë, nëse nuk duan të shmangin plotësisht pirjen e saj.

Aminofilinë për astmën

Ilaçi që përdoret për astmën është aminofilina. Ilaçi u përshkruhet edhe pacientëve me sëmundje pulmonare obstruktive kronike (COPD). Ndër të tjera zgjeron bronket, stimulon muskujt e frymëmarrjes dhe ka për qëllim lehtësimin e pacientëve. Megjithatë, disa efekte anësore mund të ndodhin me aminofilinën, duke përfshirë pagjumësinë, presionin e ulët të gjakut, marramendje dhe të vjella, diarre, urth, dhimbje koke, dridhje.

Efektet anësore të medikamenteve të astmës mund të rriten me kafe. Pijet dhe ushqimet e tjera me kafeinë si çaji, kakaoja dhe çokollata gjithashtu nuk rekomandohen, sipas shërbimit të informacionit në internet të Bibliotekës Kombëtare të Mjekësisë në SHBA, Medline Plus.

Ilaçe për sëmundjen e Alzheimerit

Barna të tilla si donepezili, rivastigmina dhe galantamina rrisin nivelet e neurotransmetuesit acetilkolinë. Kjo ri-stimulon komunikimin midis qelizave nervore dhe kështu mund të lehtësojë simptomat e sëmundjes Alzheimer. Megjithatë, një studim i vitit 2017 siguroi prova se konsumimi i madh i kafesë në veçanti mund të përkeqësojë efektet e barnave në fjalë.

Ilaçet kundër depresionit

Ilaçet kundër depresionit ndahen në të dyja kategoritë: ka prova shkencore që nuk duhen marrë me kafe dhe se përgjithësisht nuk shkojnë mirë me konsumimin e kafesë.

Një studim nga Bostoni arriti në përfundimin se antidepresivi fluvoxamine rrit efektet anësore të kafesë ose kafeinës, të cilat mund të çojnë, për shembull, në probleme me gjumin ose rrahje të zemrës. Përveç kësaj, kur merret çdo ditë, ilaçi duket se ngadalëson ndarjen e kafeinës, duke e lejuar atë të grumbullohet në trup, tregojnë studimet.

Ilaçe që nuk duhet të kombinohen me kafe

Antihipertensivë dhe antipsikotikë

Studimi i fundit tregoi gjithashtu se kombinimi i kafesë dhe ilaçeve të tjera gjithashtu mund të zvogëlojë efektin. Këto përfshijnë antihipertensivë dhe antipsikotikë. Kjo e fundit mund të jetë pjesë e trajtimit për personat që vuajnë nga skizofrenia, mania, çrregullimi i madh depresiv dhe probleme të tjera psikologjike.

Medikamente për trajtimin e hipotiroidizmit

Personat që vuajnë nga hipotiroidizmi marrin: barna me levotiroksinë (gjithashtu L-tiroksinë). Ky është një hormon zëvendësues artificial i tiroides që kompenson mungesën e hormonit tiroksinë të shkaktuar nga sëmundja.

Megjithatë, studimet tregojnë se pirja e kafesë gjatë marrjes së ilaçeve nuk është një ide e mirë. Kafeja mund të zvogëlojë përthithjen e përbërësit aktiv, të paktën në raste individuale me më shumë se gjysmën.

Ilaçe për ftohjet dhe alergjitë

Kafeja nuk e zvogëlon efektivitetin e barnave kundër ftohjes dhe alergjive, por ilaçet, përkundrazi, mund të rrisin efektin e kafeinës. Pseudoefedrina përdoret si për të ftohtin e zakonshëm ashtu edhe për ethet e barit për të lehtësuar simptomat. Marrë së bashku me kafenë, mund të shkaktojë simptoma të tilla si shqetësim dhe shqetësime të gjumit. Arsyeja: Edhe pseudoefedrina edhe kafeina janë stimulues që stimulojnë sistemin nervor qendror. Për shkak të kësaj, pseudoefedrina mund të bëjë që kafeja të ketë një efekt më të madh në trup.

Acidi risedronik në rastet e osteoporozës

Njerëzit që vuajnë nga osteoporoza gjithashtu duhet të kenë kujdes nga konsumimi i kafesë – veçanërisht nëse marrin acid ridronat. Nëse e merrni ilaçin me kafe, efektiviteti i tij mund të zvogëlohet për më shumë se gjysmën. Rekomandohet marrja e tabletave para ngrënies dhe gëlltitja e tyre vetëm me ujë të pastër. Kjo i lejon trupit të përdorë sasinë e plotë të ilaçit.

Nëse dëshironi të jeni të sigurt se ilaçet kanë efektin më të mirë të mundshëm, kërkoni këshillën e mjekut. Në këtë mënyrë ju mund të siguroheni se çfarë sasie kafeje dhe çfarë intervali kohor midis marrjes së ilaçit dhe pirjes së kafesë do të ishte ideale ose në cilat raste duhet të shmangni plotësisht kafenë apo kafeinën.