Nëse hani kështu kosin mund të ju helmojë - Gazeta Express
string(41) "nese-hani-keshtu-kosin-mund-te-ju-helmoje"

Nëse hani kështu kosin mund të ju helmojë

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

10/05/2022 19:12

Ushqimet e qumështit si djathi, akullorja dhe kosi mund të shqetësojnë stomakun pas helmimit nga ushqimi.

Kështu, njerëzit mund të dëshirojnë t’i shmangin ato në favor të pijeve hidratuese dhe ushqimeve më pak irrituese.

Lexo Edhe:

E thënë thjesht, si e dini nëse kosi është prishur?

Fillimisht i merrni erë

Kosi i prishur zakonisht ka një erë të rëndë që është shumë e këndshme. Do të ketë erë të keqe, si qumësht i prishur. Disa orë më pas, nëse kosi sapo ka filluar të prishet, aroma nuk do të jetë aq e fortë.

Çfarë mund të bëni me kosin e prishur?

A është i sigurt kosi i prishur? 

6 mënyra argëtuese për të përdorur kosin e prishur:

  • Vendoseni në një kafe të shijshme.
  • Bëni krem ​​pana.
  • Bëni disa makarona.
  • Përhapeni atë në bukë.
  • Hidheni në një sallatë.
  • Marinoni mishin në kos./abcnews.al