Nënsekretarja Allen flet për integrimin eurotlantik të Kosovës, e ndërlidh me Asociacionin - Gazeta Express
string(113) "nensekretarja-allen-flet-per-integrimin-eurotlantik-te-kosoves-e-thekson-asociacionin-e-komunave-me-shumice-serbe"

Lajme

Gazeta Express

19/05/2024 10:28

Nënsekretarja Allen flet për integrimin eurotlantik të Kosovës, e ndërlidh me Asociacionin

Lajme

Gazeta Express

19/05/2024 10:28

Nënsekretarja amerikane e Shtetit, Elizabeth Allen, në një konferencë për media, tregoi se për çka kanë folur me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani.

Ajo e ka përmendur asociacionin e komunave me shumicë serbe.

Lexo Edhe:

“Unë dhe presidentja Osmani këtë mëngjes e patëm një takim produktiv sa i përket dezinformimit, mbështetjes së shoqërisë civile dhe angazhimit multilateral. Gjithashtu diskutuam edhe për çështjet kritike të rrugëtimit euroatlantik dhe evropian të Kosovës. Ne e mbështesim rrugëtimin e Kosovës drejt institucioneve euroatlantike përmes bashkëpunimit dhe koordinimit të ngushtë. E di që është shumë e rëndësishme edhe për ju presidentja Osmani. Diskutuam edhe për hapat kryesorë për udhëtimin euroatlantik të Kosovës përmes asociacionit të komunave me shumicë serbe. Biseduam edhe për investimet në rini, trajnime dhe edukime për te siguruar një të ardhmë të ndritur”, tha ajo. /GazetaExpress/