Nënat e Srebrenicës i dërguan një letër me një deklaratë skandaloze të Vuçiqit për myslimanët, Bahreinit dhe Arabisë: Mos bini në gënjeshtrat e tij - Gazeta Express
string(145) "nenat-e-srebrenices-i-derguan-nje-leter-me-nje-deklarate-skandaloze-te-vuciqit-per-myslimanet-bahreinit-dhe-arabise-mos-bini-ne-genjeshtrat-e-tij"

Nënat e Srebrenicës i dërguan një letër me një deklaratë skandaloze të Vuçiqit për myslimanët, Bahreinit dhe Arabisë: Mos bini në gënjeshtrat e tij

Lajme

Gazeta Express

21/05/2024 14:27

Pas fjalimit të Presidentit të Republikës së Serbisë, Aleksandar Vuçiq, më 17 maj të këtij viti, kur me vendosmëri tha se kishte konfirmim se në seancën e Asamblesë së Përgjithshme (AP) të Kombeve të Bashkuara (OKB) në maj Më 23, Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) dhe Mbretëria e Bahreinit do të votonin kundër Rezolutës “Në Ditën Ndërkombëtare të Reflektimit dhe Përkujtimit të Gjenocidit në Srebrenicë 1995”, tre shoqata të viktimave i dërguan letra H.J. E. Ahmed Abdulrahman Mahmood Ismael Al-Saati, ambasador i Mbretërisë së Bahreinit me qendër në Moskë dhe H.E Nabila Abdelaziz Nasir Saeed Al-Shamsa, ambasador i Emirateve të Bashkuara Arabe me seli në Podgoricë, mëson portali Radiosarajevo.ba.

Letrat, në të cilat portali kishte akses, janë të nënshkruara nga drejtuesit e Shoqatës “Lëvizja e Nënave të Srebrenicës dhe Zhepës”, Munira Subashiq, Shoqatës “Gratë e Podrinjës”, Shuhra Sinanoviq dhe “Shoqata e viktimave të gjenocidit dhe Dëshmitarët” Murat Tahiroviq.

Lexo Edhe:

Ata kanë deklaruar në letrat e tyre që kanë marrë me shqetësim nga media, si dhe nga vetë presidenti Vuçiq, lajmin se Mbretëria e Bahreinit dhe Emiratet e Bashkuara Arabe do të votojnë kundër Rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë në Kombet e Bashkuara (OKB).

Ata në letër tërheqin vëmendjen për deklaratat e presidentit aktual Vuçiq, deputet në atë kohë, nga vera e vitit 1995, kur në Kuvendin e Serbisë, siç dihet, thoshte se “për çdo serb të vrarë 100 muslimanë do të vriten”.

Nënat e Srebrenicës kujtojnë gjithashtu se Serbia, pas rezolutës së Parlamentit Evropian, miratoi një deklaratë në parlamentin e saj, duke dënuar krimet në Srebrenicë të përcaktuara me aktgjykimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND).

Aty thuhet se në Srebrenicë është kryer gjenocid nga anëtarë të të ashtuquajturit Ushtria e Republika Srpska (VRS) dhe Ministria e Punëve të Brendshme të Republikës Srpska (MUP RS).

“Presidenti Vuçiq tani po gënjen gjithë botën dhe po fsheh të vërtetën për këtë ngjarje dhe po lobon kundër Rezolutës”, thuhet ndër të tjera në letra.

Prandaj ata u bënë thirrje përfaqësuesve të Mbretërisë së Bahreinit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe që të njohin “gënjeshtra të rreme të presidentit të Serbisë dhe të ngrihen në mbrojtje të drejtësisë dhe të vërtetës”.

“Votimi për këtë Rezolutë është çështje nderi dhe përgjegjësie morale,” paralajmëruan ambasadorët e Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Mbretërisë së Bahreinit, nëna e Srebenicës dhe një përfaqësuese e Shoqatës së Viktimave dhe Dëshmitarëve të Gjenocidit.