Nën kushte të rrepta do të punojnë sivjet punëtorët e shtetit, Qeveria i ka vendosë këto rregulla të reja - Gazeta Express
string(103) "nen-kushte-te-rrepta-do-te-punojne-sivjet-punetoret-e-shtetit-qeveria-i-ka-vendos-keto-rregulla-te-reja"

Nën kushte të rrepta do të punojnë sivjet punëtorët e shtetit, Qeveria i ka vendosë këto rregulla të reja

Lajme

Gazeta Express

06/10/2022 10:41

Qeveria e Kosovës ka vendosur rregulla të reja për institucionet e nivelit qëndror lokal dhe ndërmarrjet publike, me qëllim të kursimit të energjisë elektrike.

Në vendimin e qeverisë, të datës 14 shtator, është vendosur që poçat elektrik të zëvendësohen me drita LED në të gjitha institucionet, të ndalet ngrohja kur nuk ka prezencë fizike, të ndalet ngrohja e ujit në institucionet publike, të ndalen pajisjet elektrike kur nuk përdoren për një periudhë më të gjatë se 10 minuta, të ndalet përdorimi i klimave, të ndalet çdo billbord apo reklamë që shfrytëzon energjinë elektrike.

Lexo Edhe:

Më poshtë mund të shihni vendimin e plotë:

Ditë më parë ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli ka thënë se do të kërkojnë që masat emergjente për situatën energjetike në Kosovë të vazhdojnë edhe më tutje.

Kjo pasi Rizvanolli ka thënë se “Kosovën e pret një dimër i vështirë”, për shkak të krizës energjetike. /Express