Negociatat e anëtarësimit/ Zyrtarja e BE flet për kornizat e bisedimeve: Po punojmë me Shqipërinë - Gazeta Express

Negociatat e anëtarësimit/ Zyrtarja e BE flet për kornizat e bisedimeve: Po punojmë me Shqipërinë

Shqiperi

Gazeta Express

03/06/2020 10:16

Genoveva Ruiz Calavera, drejtoresha për Ballkanin Perëndimor për Politikat e Fqinjësisë Evropiane dhe Bisedimet e Zgjerimit në Komisionin Europian thotë se po punojnë me Shqipërinë për detajet e fundit për bisedimet e negociatave me BE.

laBVpnkL_400x400

Në një postim në Twitter, Calavera shkruan se “Po, ne jemi duke punuar në detajet e fundit të këtyre dokumenteve të rëndësishme që përcaktojnë kornizën në të cilën do të zhvillohen negociatat për anëtarësimin e #Shqiperise 🇦🇱 dhe # Maqedonise se Veriut🇲🇰 – për anëtarësimin në #BE”.

Komisioneri OliverVarhelyi tha dje se Komisioni Evropian do të paraqesë kornizat e bisedimeve për dy vendet javën e ardhshme.