Në restorantin e Nusretit, kamarierët nxjerrin me dhunë vegjetarianët, nuk do ta besoni arsyen - Gazeta Express
string(92) "ne-restorantin-e-nusretit-kamarieret-nxjerrin-me-dhune-vegjetarianet-nuk-do-ta-besoni-arsyen"

Lajme

Gazeta Express

05/12/2022 7:53

Në restorantin e Nusretit, kamarierët nxjerrin me dhunë vegjetarianët, nuk do ta besoni arsyen

Lajme

Gazeta Express

05/12/2022 7:53

Tetë anëtarë të grupit të të drejtave të kafshëve Animal Rebellion hynë në restorantin luksoz Nusr-Et në qendër të Londrës të shtunën rreth orës 18:00, u ulën në tavolina që ishin rezervuar më parë dhe bënë thirrje për një kalim në një sistem ushqimor me bazë bimore, shkruan The Telegraph.

Kuzhinieri turk Nusret Gökçe, i njohur me pseudonimin “Salt Bae”, është pronar i restorantit të përmendur në lagjen elitë të Londrës Knightsbridge. Gökçe është i famshëm në të gjithë botën për kriposjen teatrale të mishit. Ai fitoi famë botërore për herë të parë në janar 2017 dhe ndërkohë u bë meme. Gökçe është pronar i zinxhirit të restoranteve Nusr-Et.

Lexo Edhe:

“Restorante si ky janë tregues i një sistemi të shkatërruar. Ndërsa dy milionë njerëz në Mbretërinë e Bashkuar mbështeten në dhurimet e ushqimit, kuzhinierët me ndikim po shesin biftekët e veshur me ar për më shumë se 1000 paund. Biftekët dhe mishrat e tjerë të kuq kanë ndikimin më të madh në mjedis. “tha 20-vjeçari. student Ben Thomas .

Disa javë më parë, aktivistët kryen një diversion të ngjashëm në restorantin e respektuar të shefit të famshëm Gordon Ramsay në lagjen e famshme londineze të Chelsea.