Në rast se digjeni gjatë gatimeve, ilaçin më të mirë do ta gjeni në kuzhinën tuaj! - Gazeta Express
string(80) "ne-rast-se-digjeni-gjate-gatimeve-ilacin-me-te-mire-do-ta-gjeni-ne-kuzhinen-tuaj"

Në rast se digjeni gjatë gatimeve, ilaçin më të mirë do ta gjeni në kuzhinën tuaj!

Shneta tjera

Gazeta Express

11/07/2023 21:20

Ka raste që në kuzhinen tuaj të ndodhin incidente të tilla si prerja më thikë ose djegia nga uji i nxehte ose vaji.

Nëse e gjeni ndonjëherë veten në të tilla incidente mos u frikësoni por trajtoni shpejt djegien tuaj me këtë ilaç të thjeshtë që gjendet në shtëpine tuaj.

Lexo Edhe:

Nje perdoruese interneti zbuloi këtë ilaç efikas në shtëpi për djegie kur ajo dogji aksidentalisht dorën e saj gjatë gatimit.

Papritmas piruni i saj u rrëzua dhe ra në tenxhere, duke shkaktuar një spërkatje të vogël te lengut te nxehte ne dore.

E befasur dhe me dhimbje, ajo kërkoi shpejt një ilaç per djegie, por mikja e saj e cili ndodhej në kuzhinë gjatë incidentit, i tha asaj se nuk kishte nevojë per ate ilac,por te vendose miell ne doren e saj,dhe ta linte aty per 10 minuta.

Kur kaluan dhjetë minuta, ajo lau dorën e saj dhe pa rezultatet ishin të mrekullueshme, nuk kishte asnjë shenjë djegieje ose flluskash në dorën e saj.

Që atëherë, ajo përdorte vetëm miell për të trajtuar djegiet e saj nga uji i nxehtë ose nga vaji pasi është më efektive se sa duke e lënë dorën e djegur nën ujë të rrjedhshëm.