Në mes të korrupsionit të shfrenuar, Kenia voton për presidentin e ardhshëm - Gazeta Express
string(74) "ne-mes-te-korrupsionit-te-shfrenuar-kenia-voton-per-presidentin-e-ardhshem"

Në mes të korrupsionit të shfrenuar, Kenia voton për presidentin e ardhshëm

Lajme

Gazeta Express

09/08/2022 9:33

Sot do të zhvillohen zgjedhjet presidenciale në Kenia.

Fushata zgjedhore ka qenë e fokusuar kryesisht në çështjet e brendshme, kjo pasi Kenia po përballet me korrupsion të shfrenuar, papunësi të lartë – si rezultat i kësaj kostoja e jetesës është rritur, raporton Al Jazeera, transmeton Express.

Lexo Edhe:

Dy kandidatët kryesorë për pasardhës të presidentit Uhuru Kenyatta janë Raila Odinga dhe William Ruto.

Që të dy janë zotuar që do ta adresojnë çështjen e pabarazisë. /Express