Në Kalendar / John Grisham - Gazeta Express
string(24) "ne-kalendar-john-grisham"

Arte

Gazeta Express

08/02/2023 14:21

Në Kalendar / John Grisham

Arte

Gazeta Express

08/02/2023 14:21

John Ray Grisham është një nga shkrimtarët më të shitur amerikanë, avokat, politikan dhe aktivist i njohur për thrillerat ligjor popullor. Librat e tij janë përkthyer në 42 gjuhë në mbarë botën.

John Grisham ka lindur më 8 shkurt 1955 në Arkansas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ai është i martuar me Renee Jones në vitin 1981. Pasionet e tij janë; thrillerat ligjor, fiction-i i krimit, basketbolli dhe futbolli.

Lexo Edhe:

Ai është diplomuar në jurisprudencë në Ole Miss në vtin 1981 dhe më pas ndodhi një praktikë ligjore për rreth një dekadë në Southaven, duke u specializuar në mbrojtjen krimiale. Në vtin 1983 ai është zgjedhur në dhomëb e përfaqësuesve në SBVA.

Librat e parë ai nis ti shkruaj pas viteve 1985. “Koha për të vrarë” u botua në vitin 1988 dhe më pas shkruan thuajse çdo vit novela: Forma, Klienti, Dhoma, Partneri, Avokati i Rrugës, Ndërmjetësi, Më në fund gjykatës, Ortaku, etj. Shumica e këtyre veprave janë përkthyer në shqip.

John Grisham ka shitur rreth 300 milionë libra, të cilat janë përkthyer në 42 gjuhë të botës. 9 prej librave të tij janë vënë në kinema; si Firma, Klienti, Ndërjtësi, Koha për të vrarë, Të mos festosh Krishtlindjet, etj.