Ndiqni këto katër mënyra për të djegur më lehtë kaloritë - Gazeta Express
string(56) "ndiqni-keto-kater-menyra-per-te-djegur-me-lehte-kalorite"

Ndiqni këto katër mënyra për të djegur më lehtë kaloritë

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

07/08/2023 19:56

Djegia e kalorive është gjithçka që ju duhet për të rënë nga pesha por pastaj vjen stërvitja, dieta dhe ndryshimet e jetesës që asnjëri prej nesh nuk dëshiron t’i bëjë.

Nëse doni të hani, dhe ju mendoni se është e shëndetshme dhe e mirë për ju që të keni tre deri në pesë vakte ose ushqime në ditë.

Lexo Edhe:

Ka disa mënyra për të djegur kalori dhe pa ngrënë si p.sh:

Pini më shumë ujë – Shumica prej nesh nuk e dinë se jemi të dehidratuar por vetëm uji është një mënyrë e mriz për të humbur peshë,pasi shumë prej nesh ngatërrojnë sinjalet e etjjes me ato të urisë. Ka qindra përfitime shëndetësore pirja e ujit.

Hani më shumë super ushqime – Nëse nuk e dini cilat janë po i listojmë më poshtë: frutat e thata, perimet dhe proteinat. Ata janë plot me vitamina, minerale dhe ushqyes të tjerë që do t’ju mbushin me energji të qëndrueshme dhe do të punojnë më mirë metabolizmin tuaj.

Zgjidh një hobi aktiv – Nuk ka asgjë më të këndshme sesa një hobi që ju pëlqen vërtet. Sigurohuni që të jetë një aktivitet fizike. Është sikur të ushtrohesh, por nuk e kupton se po e bën për qëllimin dobësimit. Është sikur të mashtrosh trupin tënd me ushtrime.

Pini kafe – Studimet kanë treguar se kafeina ju ndihmon të digjni kalori më shpejt. /Shqip.com